Ketokonazolün yeni bir dozaj şeklinin geliştirilmesi biyoyararlanım ve farmakokinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 27697
  2. Yazar: ERCÜMENT KARASULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KIRILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
145 ÖZET Bu çalışmanın amacı, sistemik etkili bir antifungal olan ketokonazolün yavaş salimli bir dozaj şeklini hazırlamaktır. Bu amaçla, ilk olarak ketokonazolün hidrodinamik denge kapsülü (HDK) hazırlandı. Bu dozaj şeklinin seçilmesinin sebebi, ketokonazolün asidik ortamda hızlı çözünmesi ve aynı hızda absorbe olmasıydı. HDK formülasyonlaraun hazırlanmasında polimer olarak farklı viskozitelere sahip, 3 farklı tipteki HPMS kullanıldı. Hazırlanan 9 formüiasyonun dağılma ve salım zamanlan kontrol edildi. Salım hızı tayini için 3 farklı dissolüsyon metodu (döner şişe, döner sepet, palet) kullanıldı. Elde edilen salım hızı sonuçlan (bt)a, RRSBW, Higuchi, 1. derece, 0. derece, Q-Vt, Hixson-Crowell ve Hophenberg matriks kinetiklerine uygulandı. Aynca sonuçlar, Wagner grafiğine göre de değerlendirildi ve tso değerleri hesaplandı. Bu t5Q değerler, istatıstiksek ve matematiksel olarak 32 ve 3^ çok etkenli denemesine uygulandı. İn vitro sonuçlara göre elde edilen en iyi formülasyonlar (E50 %40 ve E50 %60) ve ketokonazolün piyasada mevcut ticari tableti gönüllü 6 sağlıklı erkek deneğe oral olarak verildi. Elde edilen in vıvo sonuçlar değerlendirilerek farmakokinetik parametreler ve bağıl biyoyararlanımlan bulundu.
Özet (Çeviri)
146 The nıaın purpose of tlıis study was to devolepe the slow releaseform of ketoconazole, whiclı have systemic antifiıngal effect. For this aiııı, firstly the hydrodinanucally balanced eapsute (HBC) of ketoconazole was prepared, The reason of this selection was that ketoconazoie was dissolved readîly in acsdic tnediutn wasat the rate, Three different hydrosvpropy! tnethylceiulose types whictı vıscosities were used,ıs a |)olvmer for the prepaıation of HBCfonns, Oisentegrauon and dıssolutıon time of fonaıılations of ketoconazole were carried out by using three dissoiution methods (rotating boftle, rotatingpaddle). Thein vitre»to (bt)a » RRSBW, Higueiıi, first otder, zero order, Q- ^/t, Hixson-Crowell and Hophenberg matris nıodels. Furthennore, the results were evaluated according to Wagnerand t_50 were caiculated. Bythese 150 vaiues, 3- and 33were done, The fonnulations (Eso 40% and Eso 60%),to in vitre resııte, and the conventiotıal tablet of fcetoconazole were given to sîx healthy volunteers. The resuits,frotn in YIVO studies, were svaiuated and plıarmacokinetic parameters and relative bioavailabiitîes of thesefonns were found.