Viral hastalıkların insan kromozomlarında yaptığı hasarların 'sister chromatid exchange' (SCE) testi ile araştırılması
- Tez No: 27695
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
. H- ÖZET VE SONUÇLAR Araştırmamızda 49 Hepatitli hasta ve 11 takip olgusunda viral hepatitin kromozomlara etkisi SCE testi ile araştırıldı. Bu gruplardan alınan ortalama SCE değerleri 39 çocuktan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Tüm gruplardaki olgularda toplam 113850 kromozom sayıldı. Hasta grubu, kontrol grubu ve takip grubu olguları SCE sıklıkları yönünden karşılaştırıldı ve aşağıdaki sonuçlar elde edildi. 1. Bütün bu olgularda SCE sıklığı kromozomların büyüklüğü ile doğru orantılı olarak, arttığı gözlendi, özellikle A,B,C grubu kromozomlarda diğerlerine oranla yüksek SCE bulundu. 2. Hasta grubunda 1225 metafaz plağı araştırılarak metafaz başına düşen ortalama SCE değeri 9.53±0.120 olarak saptandı. 3. Kontrol grubunda toplam 975 metafaz plağı incelenerek metafaz başına düşen ortalama SCE değeri 6.09±0.42 olarak bulundu. 4. Takip grubunda toplam 275 metafaz plağı incelenerek metafaz başına düşen ortalama SCE değeri 6.33±0.116 olarak belirlendi. 5. Hasta grubu ortalama SCE değeri ile kontrol grubu ortalama SCE değeri karşılaştırıldığında farkın önemli olduğu bulundu (P0.05). 8. Cinsiyetin SCE sıklığına etki etmediği tesbit edildi. 9. Yaşın SCE sıklığına etki etmediği bulundu. lO.Mitotik ve Replikasyon indexin hasta grubunda yüksek oysaki kontrol ve takip grubunda düşük olduğu saptandı. Kontrol ile takip grubu arasında fark görülmedi. 11. Hastada yükselen SCE, iyileşme döneminde onarım mekanizmasının çalışmasıyla düştü. 44
Özet (Çeviri)
I-SUMMARY In this study, we have attempted to evaluate the effects of hepatitis viruses on SCE. The SCE techinique has been studied for the effect of industrial agents and for the appearence of genetical diseases and some viral infections. The ability of viral diseases to induce sister chromatid exchanges (SCEs) in vitro was studied by three different age groups between 1 to 12. This study covers 99 individuals divided into three groups. In the first group, we had 49 patients with hepatitis viruses, 11 post-illness individuals in second group and 39 healthy people in thirth group. In addition, the activity of viruses (viral hepatitis) was studied on both group 1 and 2 to determine the effect on the cycle of T lymphocytes and SCE. It was found that the control and post-illness groups of individuals had a lower SCE rate than the first group of patient. The mean rates of SCE for the patient group was 9.53±0.12 and for post-illness group was 6.33±0.105 and for control group was 6.08±0.042. We observed no difference in SCE, mitotic index and replication index between the control and post-illness groups. This study has also shown that there was no effect of sex and age on SCE. Present results were in accordance with the results obtained with known mutagens, carcinogens and viruses. It was once more shown that SCE study can be UBed as a potent and sensitivite study in assessing mutagenity and carcinogenity. 45