Performance enhancement of real time transfer protocol
Gerçek zamanlı protokolün performansının yükseltilmesi
- Tez No: 276961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çoklu ortamlı uygulamaların performans ihtiyaçları için dinamik ayarlama sağlayan bir mekanizma tanımlanmıştır. Kontrol mekanizmasında verim ölçümü, yollayan uygulamanın, RTP alıcı raporlarından kayıp paket hesabı yapması ile sağlanır. Bu ölçümlere dayanarak, kontrol mekanizması gerekli ayarlamaları yapabilmektedir. Kontrol mekanizmasını değerlendirmek ve ayarlamak için çeşitli deneyler yapılmıştır. Bu deney sonuçlarında görülmüştür ki; kontrol mekanizması uygulandığında RTP transferinde verim artımı sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
A mechanism is described for dynamic adjustment of the performance requirements of multimedia applications. The sending application uses RTP receiver reports to compute packet loss and control mechanism periodically measures the utilization. Based on these and some other metrics the control mechanism can make necessary adjustments. Several experiments have been run in order to tune and evaluate the mechanism. The results indicate that the mechanism can be applied efficiently and the performance of the RTP can be increased.