Level based labeling scheme for extensible markup language (XML) data processing
Genişletilebilir işaretleme dili (XML) veri işlemede kullanılacak seviye tabanlı etiketleme çerçevesi
- Tez No: 276963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gittikçe artan veri miktarı ve kurumların karar alma sistemlerinde güncel veriye sahip olmak istemeleri gerçek-zamanlı veri ambarları ihtiyacını doğurmuştur. Gerçek zamanlı veriambarları sayesinde değişen verinin anında veri ambarlarına gönderilmesiyle yığınsal yüklemelerden kurtulma planlanmıştır. Bu konuda ise en büyük yük ETL işlemine düşmektedir. Güncellenen veriyi anında hedef veriambarına yüklemek için iyi performanslı ETL gerekmektedir. Bu tez kapsamında yürütülen çalışmalar sırasında; XML yapıdaki verinin aktarılmasında kullanılan ETL işlemi üzerinde odaklanılmıştır.XML veri yapısı, esnetilebilir oluşu ve veri aktarımı açısından sağladığı avantajlar sayesinde birçok uygulama tarafından kullanımı hızla artmaktadır. Günümüzde özellikle web tabanlı uygulamalar kullanan birçok kurum, organizasyonel verisini XML biçiminde saklamaya başlamıştır. Bu tipteki verinin de ilişkisel ortamlarda olduğu gibi güncellenme gereksinimi bulunmaktadır. XML verinin hiyerarşik oluşu ve ağaç yapısında tutulabiliyor olması XML datanın güncellenmesi konusunda yürütülen çalışmalara ilişkisel veri tabanlarında olduğundan daha farklı bir boyut kazandırmıştır. Ağaç üzerindeki her bir düğümün birbirleriyle olan hiyerarşik ilişkilerini tutarak istenilen veriye çok daha hızlı erişebilme yolları bulunmuştur.Bu çalışmada XML ağaç yapısını etiketlemede veri güncellemesini etkin olarak yapabilen algoritmalar sunulmuştur. Önerilen algoritmalar, XML ağaç yapısında bulunan veriyi, düğümler arasındaki ilişkilerin bulunabileceği şekilde etiketleyerek, istenen veriye daha kolay ulaşabilmeyi hedeflemektedir. Çalışma sonunda, önerilen algoritmaların başarımları mevcut bir etiketleme algoritması ile karşılaştırılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the continuous growth of data in businesses and the increasing demand for reaching that data immediately, raised the need of having real time data warehouses. In order to provide such a system, the ETL mechanism will need to be very efficient on updating data. From the literature surveys, it has been observed that there are many studies performed on efficient update of the relational data, while there is limited amount of study on updating the XML data.With the extensible structure and effective performance on data exchange, the usage of XML data structure is increasing day by day. Like relational databases, real time XML databases also need to be updated continuously. The hierarchic characteristic of XML required the usage of tree representations for indexing the data since they provide necessary means to capture different relationships between the nodes.The principal purpose of this study is to define and compare algorithms which label the XML tree with an effective update mechanism. Proposed labeling algorithms aim to provide a mechanism to query and update the XML data by defining all relations between the nodes. In the experimental evaluation part of this thesis, all algorithms is examined and tested with an existing labeling algorithm.