Dynamic analysis of flexible mechanisms by finite element method
Esnek mekanizmaların sonlu elemanlar metodu ile dinamik analizi
  1. Tez No: 276962
  2. Yazar: HAKAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, ANSYS'te geliştirilmiş yordam kullanılarak esnek dört çubuk mekanizmalarının titreşim karakteristikleri incelenmiştir. Rijit ve esnek uzuvlu dört çubuk mekanizmalarının kinetik ve kinematik analizleri esnek mekanizmanın sonlu eleman modellenmesi için sunulmuştur. Teorik yaklaşımı göstermek için Lagrange dinamiği kullanılarak rijit ve esnek dört çubuk mekanizmalarının hareket denklemleri elde edilmiştir. Esnek dört çubuk mekanizmasının farklı konumsal durumlarındaki doğal frekansları bulmak için mekanizmanın özdeğer analizi farklı krank pozisyonları düşünülerek gerçekleştirilmiştir. Hareket zorlamalı eksenel yüklere dayanan dinamik doğal frekanslar sonlu elaman modelinin düğümlerine etkiyen farklı atalet kuvvetleri kullanılarak bulunmuştur. Esnek dört çubuk mekanizmasının titreşim biçimleri de bulunmuştur ve şekil değiştirmemiş hali ile birlikte grafiği çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration characteristics of flexible four-bar mechanisms are investigated by using the procedure developed in ANSYS. Kinematics and kinetics of the four-bar mechanism having rigid and flexible links are presented for finite element modelling of the flexible mechanism. Equations of motion for rigid and flexible four-bar mechanisms are derived by using Lagrangian dynamics to show the theoretical approach. In order to find the natural frequencies of the flexible four-bar mechanism for different configurations, eigenanalysis of the mechanism is carried out by considering the discrete crank positions. Dynamic natural frequencies based on the motion induced axial loads are found by using the discrete inertia forces acting on the nodes of the finite element model. The mode shapes of the flexible four-bar mechanism are also found and plotted with undeformed configurations.