Implementation of relay-based systems in wireless cellular networks
Kablosuz hücresel ağlarda röle tabanlı sistemlerin gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 276964
  2. Yazar: MELİH ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hücresel kablosuz ağlar, hücre köşelerindeki kullanıcıların yeterli sinyal seviyesinialamamalarına bağlı olarak, girişim ve kapsama alanı sorunlarından dolayısınırlandırılmıştır. Bu sorunların çözümü ve sinyal gücünü arttırmadan daha yüksekişaret/parazit gürültü oranının ve kapasitenin sağlanması için, hücresel ağlarda röleli sistemlerinkullanılması literatürde incelenmis ve değerlendirilmiştir. Diğer taraftan, tekgiriş tek çıkışlı anten sistemleri yerine çok giriş çok çıkışlı (ÇGÇÇ) anten sistemlerininkullanımı kapasiteyi ve güvenilirliği önemli ölçüde arttırmaktadır. Dolayısıyla, ÇGÇÇanten sistemlerinin röleli sistemler ile birlikte kullanılması ile gelecek nesil haberleşmesistemlerinin artan ihtiyaçları karşılanabilecektir. Bu tezde biz günümüz hücresel ağlarve sabit röleli hücresel ağlarının performanslarını, frekans kullanım derecesini bir ve dörtalarak, tekli ve çoklu antenler kullanarak araştırdık. Tez içerisinde, altıgen hücresel yapıyıbaz aldık ve altı adet sabit röleyi hücre içerisine yerleştirdik. Seçim algoritması kullanılarakkullanıcının sinyali direk olarak baz istasyonundan veya röle üzerinden aldığınıkabul ettik. Tez boyunca, ilk olarak biz uygun röle pozisyonlarını farklı röle güçleri içinanaliz ettik. Daha sonra röleli ve rölesiz durumlar için hücre içi kullanıcı kapasiteleriniaraştırdık. Sonraki aşamada, hücre çapını ve röle gücünü değiştirerek kullanıcıların kapasiteleriniinceledik. Tezin son kısmında ise çoklu antenler için röle bazlı hücresel ağlarınperformanslarını araştırdık.
Özet (Çeviri)
The wireless cellular networks are limited by interference and coverage issues where theusers at the edge of the cell usually do not receive enough signal energy. To combat theseproblems and provide higher signal to interference noise ratio and capacity without increasingthe transmit power, the idea of using relays in cellular networks was exploredand evaluated in the literature. On the other hand, multiple input multiple output (MIMO)antenna systems have great potential to increase capacity and reliability of a wireless cellularnetwork compared to single input single output systems. Hence, the integration ofMIMO systems in the relay-based cellular networks has great potential to meet the growingdemands of future communication. In this thesis, we explore the performances inconventional and relay-based wireless systems with single and multiple antennas by adjustingthe frequency reuse factor as one and four. We consider wireless cellular basednetworks where six fixed relays are placed evenly in each cell in a hexagonal layout. Auser chooses to receive the transmitted signal either directly from the base station or viaone of the relays by employing selection algorithms. Throughout this thesis, we firstdetermine the optimum relay locations considering different relay powers. Then, we investigatethe system capacity for the cell with and without relays. Next, we examine thecapacity performances by changing the cell diameter and the relay power. Finally, weexplore the performances of relay based networks with multiple antennas.