Effect of urban geometry on pedestrian level wind velocity
Yaya seviyesindeki rüzgar hızına kent geometrisinin etkisi
- Tez No: 276965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL, YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM YÜCEL YOUNG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son yıllarda `Kentsel Isı Adası Etkisi' (Urban Heat Island Effect) üzerindeki çalışmalar evrensel literatürde önem kazanmıştır. Kentsel Isı Adası Etkisi basitçe kentsel ve kırsal alanlarda gözlemlenen yaklaşık olarak 5-10 ºC'lere varabilen ortalama sıcaklık farkıdır ve ağırlıklı olarak akşam saatlerinde meydana gelir. Kentsel alan içinde pek çok faktöre bağlı olarak belli noktalarda veya `ada' larda sıcaklık artışları tespit edilmiştir ve buralarda özellikle sıcak iklim bölgelerinde, yaz aylarında soğutma giderlerinin arttığı ve dış konforun düştüğü saptanmıştır. Malzeme özellikleri, güneş kaynaklı ışınım, insan etkinliklerinden kaynaklanan ısınmanın yanı sıra kentsel geometrinin, binaların tekil geometrileriyle beraber hakim ve yerel rüzgarları yönlendirmeleri veya engellemelerinin de Kentsel Isı Adası'na etkileri büyüktür. Bitişik nizamdaki yüksek binaların çeşitli genişlikteki sokak ve ana caddelerde sağlı sollu konumlanması rüzgarı yönlendiren `kentsel vadiler'in oluşmasına neden olur. Sıcak iklimlerde binaların hava akışını engellediği durumlarda hem kent içinde hareket etmekte olan veya dış mekanlarda bulunan insanların konfor koşulları etkilenir hem de iç mekanlarda bulunan insanlar/binalar pasif soğutma olanaklarından faydalanmakta güçlük çekerler. Bunun yanında sokak yönlenmelerinin hakim rüzgarı alamayacak şekilde olması ve bina yüksekliğinin sokak genişliğine oranının (H/W Aspect Ratio) yüksek olması insan etkinliklerinden kaynaklanan zararlı gazların kentsel vadilerin içerisinden tahliye edilmesini güçleştirir.Yapılacak çalışmanın amacı, ileride tamamlanabilecek, henüz kent şekillenmeden plancılara, tasarımcılara ve yöneticilere kentsel politikaların geliştirilmesinde yardımcı olabilecek, kentsel ölçekte pasif iklimlendirmeden yararlanmayı sağlayacak pek çok etkenin göz önüne alınmasıyla oluşturulmuş rehber niteliğindeki bir çalışmanın küçük bir parçasını oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In the recent years there are many studies on the detection of the Urban Heat Island (UHI) Effect which shows itself mostly by the temperature difference between rural and urban areas. The heat generation in the city, the radiant energy balance, the air flow direction and intensity are the main factors affecting the UHI. Height and shape of the buildings, the street width and orientation, the space between the buildings and the urban topography and vegetation are the main elements of the urban geometry. The air velocity is either increased or decreased by building blocks and the solar energy is trapped in the urban canyons formed by buildings on both sides of the streets. Pedestrian comfort level is greatly affected by the temperature, the relative humidity and the wind speed in urban canyons.The city of Izmir has been experiencing very hot summers especially in the recent years due to the UHI effect and the global warming. The compact organization of the streets in the mild climate of Izmir during the winter protects pedestrians and building façades from cold winds. However the prevailing wind and the local breeze in the summer season on the coastal region in Izmir are blocked by the buildings as well, causing discomfort during the hot summer days. Although this is a well known problem in Izmir, there are very few scientific studies on the subject to bring it above a speculative level. The aim of this study is to fill this gap as much as possible and find a way to create guidelines for planners and architects for future plans or physical organisation of the city and making strategies for better urban environment and comfort conditions for the citizens of Izmir.