Coating of La1-x SrxCo1-yFeyO3-? films on zirconia and CGO (cerium gadolinium oxide) by electostatic spray deposition (ESD)
Elektrostatik sprey kaplama (ESD) metodu ile zirkonya ve CGO (seryum gadolinyum oksit) üzerine La1-x SrxCo1-yFeyO3-? filmlerinin kaplanması
- Tez No: 276975
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? ve La0.6Sr0.4Co0.2Fe0.8O3-? katot malzemelerinin TZ-3Y (% 3 mol yitriya katkılı zirkonya) ve CGO seramik elektrolitlerinin üzerine kaplanmasının karakterizasyonu çalışılmıştır. Orta sıcaklıktaki katı oksit yakıt hücelerine uyumlu katot ve elektrolit malzemesini geliştirebilmek için elektrostatik sprey kaplama tekniği kullanıldı. Çeşitli metalik tuzlar kullanılarak La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? veya La0.6Sr0.4Co0.2Fe0.8O3-? stokiyometrilerine sahip çözeltiler hazırlandı. Tuzların içinde çözündüğü bu çözeltiler, sıcak seramik yüzey üzerine püskürtüldü ve böylece seramik yüzey kaplandı. Püskürtme sırasında tanelere yüksek voltaj uygulandı. 1 ?m kalınlığında kaplamalar elde edildi. Çözeltinin akış oranı (0.3-1.5 ml/h), püskürtücü başlık ile seramik yüzey arasındaki uzaklık (15-45 mm), yüzey sıcaklığı (250-375 oC), kaplanmış yüzeylerin ısıl işlemi (900-1300 °C) ve uygulanan voltaj gibi deneysel parametrelerin etkisi çalışıldı. Numuneler DTA/TGA, taramalı electron mikroskop ve X ışınları analizi kullanılarak incelendi. Kaplanan mikroyapıların özellikleri kaplama parametrelerine bağlı olarak yoğun ve poroz olarak çeşitlendi. 30 mm uzaklık ve 0.7 ml/h akış oranına sahip olan en iyi ağ şeklindeki mikroyapı elde edildi. Hiçbir numunede tanelerin üst üste binme etkisi gözlenmedi. % 3 mol yitriya katkılı zirkonya seramik yüzeyi La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? ve La0.6Sr0.4Co0.2Fe0.8O3-? katot üretimi için kullanışlı değildir. Fakat seryum gadolinyum oksit seramik yüzey ise sadece La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? katot malzeme üretimi için kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study preparation and characterization of coating of La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? and La0.6Sr0.4Co0.2Fe0.8O3-? materials on TZ-3Y (3 mol % doped yttria) and CGO (Ce0.9Gd0.1Oxide) ceramic electrolytes was studied. Electrostatic spray deposition (ESD) was used for depositing the coatings on ceramic electrolytes to develop a well bonded electrolyte-cathode material for potential IT-SOFCs (intermediate temperature solid oxide fuel cells) applications. Precursor solutions having La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? or La0.6Sr0.4Co0.2Fe0.8O3-? stoichiometry were prepared from various salts before being sprayed on a heated ceramic substrate which rapidly evaporated the solvent in the salts and the droplets struck and covered its surface. A high voltage was maintained to accelerate the droplets to high speeds. A coating with a minimal 1 ? m of thickness was successfully produced. Effects of experimental parameters like the flow rate of the solution (0.3-1.5 ml/h), distance between the nozzle and substrate (15-45 mm), temperature of the substrate (250-375 °C), post heat treatment temperature (900-1300 °C) of the coated substrate and applied voltage on the quality of the coating were studied. Analytical tools like DTA/TGA, Scanning Electron Microscopy (SEM) and X-ray Diffraction (XRD) were used to investigate the samples to check for the quality of the coating. Coating microstructures ranged from dense to porous depending on the deposition parameters. Sample with 30 mm distance and 0.7 ml/h of flow rate produced the best reticulated structure of the coating. No preferential landing effect was observed on any of the samples studied. Zirconia was not an effective substrate for formation of La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? or La0.6Sr0.4Co0.2Fe0.8O3-?. Cerium gadolinium oxide, however, was effective for La0.6Sr0.4Co0.8Fe0.2O3-? but not for La0.6Sr0.4Co0.2Fe0.8O3-?.