Varietal classification and prediction of chemical parameters of Turkish wines by infrared spectroscopy
Kızıl ötesi spektroskopi ile Türk şaraplarının çeşitlere göre sınıflandırılması ve kimyasal parametrelerinin tespiti
- Tez No: 276976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BANU ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma tek çeşit üzümden oluşan Türk şaraplarının üzüm çeşidine göre sınıflandırılması ve şarabın temel parametrelerini orta bölge kızıl ötesi spektrası ve kemometrik yöntemler kullanarak tahmin eden modeller geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Orta bölge kızıl ötesi spektroskopi çok değişkenli veri analizleri ile birlikte 2006 ve 2007 yıllarında üretilen Türk şaraplarının (Boğazkere, Cabarnet Sauvignon, Çalkarası, Kalecik Karası, Merlot, Öküzgözü, Papazkarası, Shiraz, Emir, Misket, Narince, Sultaniye ve Chardonnay) üzüm çeşidine göre sınıflandırılmasını gerçekleştirmek amacıyla kullanılmıştır. Kırmızı, roze ve beyaz şarapları içeren toplam yetmiş dokuz adet şarap örneği orta bölge kızıl ötesi bölgede (4000-650 cm-1) taranmış ve üç spektral bölge (965-1565 cm-1, 1700-1900 cm-1 ve 2800-3040 cm-1) şarapları üzüm çeşidine göre sınıflandırmak amacıyla kullanılmıştır. Şarap örneklerinden elde edilen spektral verilere asal bileşenler analizi uygulanmıştır. Üzüm çeşitlerine göre belirgin bir sınıflandırma elde edilemese de; kırmızı ve beyaz şaraplarda yaklaşık bir sınıflandırma gözlenmiştir.Nicelik belirleme analizi için toplam fenol miktarı, antosiyanin miktarı, pH, briks, titrasyon asitliği, renk yoğunluğu (CI), renk tonu, % sarılık, % kırmızılık, % mavilik ve antosiyaninler tarafından oluşturulan kırmızılık (% dA) olmak üzere toplam on bir şarap parametresi analitik referans metotlarıyla saptanmıştır. Referans metotların sonuçları ve orta bölge kızıl ötesi spektrası arasındaki ilişki kısmi en küçük kareler (PLS) regresyon analizi ile belirlenmiştir ve saptanan bu ilişki kullanılarak tahmin modelleri oluşturulmuştur. Modellerin tahmin yeterliliğini değerlendirmek için ise, kalibrasyon ve validasyon setleri oluşturulmuştur. Regresyon analizi sonucunda nicelik tespitinde en iyi modellerin toplam fenol miktarı ve renk yoğunluğu (korelasyon katsayıları sırasıyla 0.93 ve 0.89; artık tahmin sapması sırasıyla 3.68 ve 3.83) tahmin modelleri olduğu gözlenmiştir. pH ve % sarılık tespit modelleri (korelasyon katsayıları 0.85; artık tahmin sapması sırasıyla 3.68 ve 3.83) iyi tahmin sonuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed with the aim of varietal classification of mono-varietal Turkish wines and development of models to predict basic enological parameters from mid-IR spectra with the use of chemometric methods. Mid-infrared (MIR) spectroscopy combined with multivariate data analysis was employed to make a varietal classification of commercial Turkish wines (Boğazkere, Cabarnet Sauvignon, Çalkarası, Kalecik Karası, Merlot, Öküzgözü, Papazkarası, Shiraz, Emir, Misket, Narince, Sultaniye and Chardonnay) from 2006 and 2007 vintages. Wine samples (n=79) including red, rose and white wines were scanned in the mid-IR region (4000-650 cm-1) and three spectral regions (965-1565 cm-1, 1700-1900 cm-1 and 2800-3040 cm-1) were used to classify wines on the basis of grape variety. The principal component analysis (PCA) was applied to the spectral data of the wine samples. Although a clear classification could not be achieved according to varieties, almost complete classification of red and white wines was observed.For the quantification analysis, a total of eleven enological parameters, including total phenol and anthocyanin content, pH, brix, titratable acidity, colour intensity (CI), tint, yellow%, red%, blue% and the proportion of red colour produced by anthocyanins (dA%) were determined with analytical reference methods. Correlation between the results of the reference methods and MIR spectral data was tested with partial least square (PLS) regression analysis and prediction models were developed with the use of these correlations. The calibration and validation sets were established to evaluate the predictive ability of the models. As a result of PLS analysis, the best models were developed for total phenols and CI with excellent predictions (R2=0.93 and 0.89, respectively and residual predictive deviation RPD=3.68 and 3.83, respectively). The model of pH determination and yellow% gave a good prediction (R2=0.85 and 0.85, respectively and RPD=2.7 and 2.04, respectively).