Fabrication of Lu doped YBCO thin films by pulsed laser deposition technique and their characterization
Lu katkılı YBCO ince filmlerinin puls-lazer yığma tekniğiyle yaplması ve karakterizasyonu
- Tez No: 276979
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ABUKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yaklaşık yirmi yıl önce YBCO yüksek sıcaklık süperiletkenliği için büyüleyici bir sınır olan sıvı azotun kaynama sıcaklığının üzerinde bir geçiş sıcaklığına sahip ilk süperiletken olarak keşfedildi. O zamandan beri, bu seramik bileşiğe olan ilgi artarak devam etmiştir. YBCO, yüksek sıcaklık süperiletkenlerin uygulama alanları için en umut verici materyallerden biridir çünkü 77K'de uygulanan alanlarda teknik bakımdan faydalı akım yoğunluğu taşıyabilme özelliğine sahiptir. Birçok deneysel çalışmada YBCO yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin başlıca özelliklerinin araştırılmasına ve teorik olarak ifade edilmesine rehberlik etmiştir çünkü bu süreç bulk örnekler hazırlanarak, çeşitli metotlarla ince filmler kaplanarak sağlanmıştır.Bu tezde sunulan deneysel araştırmanın amacı, MgO alttaşlar üzerine, puls-lazer yığma tekniğiyle, yüksek kaliteli epitaksiyel Lütesyum katkılı YBCO ince filmler üretmektir. Bu amaçla, bulk Lu2O3 tozu katı-hal tepkime yöntemiyle YBCO ile karıştırılmıştır ve PLD yöntemi için stokiyometrik target oluşturmak amacıyla preslenmiştir. Y0.9Lu0.1Ba2Cu3O7-? ince filmlerin kaplanması için KrF excimer lazer 3 ve 5 Hz'lik tekrarlama değerleriyle 14 Kv enerjide çalışmış, alttaş sıcaklığı da 800 oC'de tutulmuştur. Oluşan filmlerin yüzeyi XRD, SEM, EDX ve AFM analiz teknikleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nearly twenty years ago YBCO was the first superconductor discovered with a transition temperature above the boiling point of liquid nitrogen, the ?fascinating? limit for high temperature superconductivity. From the day forward, the interest in this ceramic compound has not diminished. YBCO is one of the most promising materials for the application of high temperature superconductors (HTS) because it is able to carry a technically useful current density in applied fields at 77 K. A lot of experiments guided to investigate the basic properties of the HTS and to further the theoretical understanding of them also used YBCO, because this progress has been achieved in the preparation of bulk samples, and especially thin films deposited by a various methods.The aim of the experimental investigation presented in this thesis was to produce high quality epitaxial Lutetium doped YBCO thin films on MgO substrates prepared by pulsed laser deposition. For this purpose, bulk Lu2O3 powder was mixed into YBCO by using solid-state reaction method and pressed to make a stoichiometric target for PLD process. KrF excimer laser was worked at 14 Kv with repetition rates ranging from 3 to 5 Hz to deposited Y0.9Lu0.1Ba2Cu3O7-? thin films at a substrate temperature of 800 oC. The surface of the films were characterized by employing XRD, SEM, EDX and AFM techniques.