The roles of ceramide metabolizing genes on resveratrol induced apoptosis in human HL60 acute myeloid leukemia cells
İnsan HL60 akut miyeloid lösemi hücrelerinde resveratrolün tetiklediği programlı hücre ölümleri üzerine seramid metabolizması genlerinin rolleri
- Tez No: 276978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Hematoloji, Biology, Genetics, Hematology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Resveratrol, doğal olarak bitkilerde oluşan anti-oksidan bir fitoaleksindir. En çok kırmızı üzüm ve diğer bazı meyvelerde bulunur. Resveratrolün hücre içindeki fonksiyonları anti-oksidan ve anti-inflamatuar, tümör oluşumunu ve ilerlemesini inhibe etmesidir. Seramidler; hücrede büyüme, farklılaşma ve apoptoz gibi çok önemli metabolik proseste görev alan hücrenin membranlarında bulunan yapısal bir moleküldür. Seramid metabolizmasında rol alan kritik enzimler, sfingozin kinaz-1 ve glukozilseramid sentazdır. Seramidler apoptotik sfingozine seramidazlar ile dönüşür ve bu sfingozinler; sfingozin kinaz-1'ler ile sfingozin-1-fosfata fosfatlanırlar. Sfingozin-1-fosfat, hücrenin yaşamını ve proliferasyonunu sağlar ve apoptozu inhibe eder. Sfingozin kinaz-1 enziminin inhibe edilmesi sonucu seramid birikimi sağlanabilmektedir. Glukozilseramid sentaz (GSS) enzimi, seramidin glukozilseramide glukozillenmesini katalizler. Glukozilseramid ise kanser hücrelerinde ilaç dirençliliğine yol açan bir moleküldür. GSS'nin, PDMP ile inhibisyonu ilaç dirençliliğine neden olan genlerin ekspresyon düzeyinin düşmesine ve aynı zamanda seramid birikmini sağlayarak kanser hücrelerinin apoptoza gitmelerine neden olmaktadır.Resveratrolün tek başına ya da resveratrol ile kombine edilen seramidlerin, SK-1 inhibitörü ve PDMP'nin HL60 hücreleri üzerine sitotoksik ve apoptotik etkileri gösterilmiştir. Ve ayrıca seramid metabolize eden genlerin expresyon düzeylerindeki değişimler RT-PCR ile gösterilerek CerS 1, 2, 4, 5, 6 genlerinin düzeyindeki artışlar ile SK-1 ve GSS genlerinin düzeylerindeki azalışlar gösterilmiştir. Resveratrol uygulanan HL60 hücrelerinde, seramid biyosentezinde görev alan enzimlerin gen düzeylerindeki artışlar ile seramidi metabolize eden genlerin düzeylerindeki azalışlar sonucu seramidin birikimi sağlanarak hücrelerin apoptoza girmeleri kanser tedavisinde yeni bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Resveratrol (3,5,4?-trihydroxy-trans-stilbene) is naturally occurring phytoalexin, which presents especially in grapes. It is a potential anticancer agent which inhibits tumor initiation, promotion, and progression. Ceramides are the central compounds of sphingolipids metabolism. They are known as second messengers regulating various cellular processes including cell growth, proliferation, differentiation and apoptosis. While ceramide acts as a strong apoptotic molecule, glucosylceramide (GluCer) and sphingosine-1-phosphate (S1P) trigger cell growth and proliferation and inhibit apoptosis. Sphingosine kinase-1 (SK-1) is an enzyme catalyzing the phosphorylation of sphingosine to sphingosine-1-phosphate while glucosylceramide synthase (GCS) converts ceramide to glucosylceramide. Thus, inhibition of GCS by N-(2-hydroxy-1-(4-morpholinylmethyl)-2-phenylethyl)-decanamide, hydrochloride (PDMP) or SK-1 by sphingosine kinase-1 inhibitor, or exogenous application of ceramide analog (C8:ceramide) results in increased accumulation of ceramides. The aim of the study is to examine the roles of ceramide, glucosylceramide and sphingosine-1-phosphate in resveratrol induced apoptosis in HL60 cells.In this study, it was demonstrated cytotoxic effects of resveratrol on human acute myeloid leukemia cells in addition to identify a novel mechanism of resveratrol-induced apoptosis by targeting ceramide metabolism. And also it was shown that via targeting ceramide-generating and/or ceramide-clearance genes provided ceramide generation and/or accumulation in response to resveratrol treatment. This study showed for the first time that there were significant induction of apoptosis through increasing intracellular concentrations of ceramides in resveratrol treated HL60 cell. Taking together all these results showed that ceramides may be involved in resveratrol-induced apoptosis.