Characterization of novel monoclonal antibodies that target proteins differentially expressed in hepatocellular carcinoma: A proteomics approach
Hepatoselüler karsinomda farklı eksprese edilen hedef proteinleri tanıyan monoklonal antikorların karakterize edilmesi: Proteomiks yaklaşım
- Tez No: 276983
- Danışmanlar: DR. TAMER YAĞCI, YRD. DOÇ. DR. KAMİL CAN AKÇALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hepatoselüler Karsinom (HK) dünyada en çok rastlanan tümörler arasında altıncı sırada yer alır. Bu hastalığın geç teşhis edilmesi nedeniyle HK'li hastaların yaşam süresi daha kısadır. Yaşam süresinin uzatılması yöntemlerinin geliştirilerek özellikle siroz gibi kansere neden olan hastalıkları taşıyan risk grubundaki insanlarda HK'nin erken teşhis edilmesi zorunludur. Serum ve histolojik çalışmalar dayalı biyobelirteçler geliştirilmesi sağlık çalışanlarına hastaların seçilmesinde yardımcı olur. Tanı metotlarındaki gelişmelere rağmen, HK'in erken tanısı için yine de yeni biyobelirteçlerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle hastaların yaşam süresinin artırılmasına yardımcı olmak için HK'ne güçlü duyarlılıkta ve özellikte yeni biobelirteçleri geliştirmeyi amaçladık. Çalışmamızda apoptotik HK hücre hattı HUH7 ve SIP1 proteinlerini kullanarak monoklonal antikorlar (mAk) ürettik. Hücre-ELISA testlerinde en güçlü reaksiyonu vermeleri nedeniyle 6D5, 1C6 ve 6E5 hibridoma klonlarını, karakterizasyon çalışmaları için seçtik. İnsan dokusu kaynaklı kanser, iyi huylu karaciğer hastalıkları, normal dokular ve hücre hatlarından oluşan panelde antikorlarımızın farklı şekilde reaksiyon gösterdiğini bulduk. Proteomiks metodlar kullanarak 6D5 mAk'nun bağlandığı hedef proteinler için adaylar tespit ettik. Sonuç olarak 6D5 ve SIP1 mAk'larımızın tumor belirteci olarak HK'nin erken tanısında kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca güncel tedavilere cevabın yetersiz olması nedeniyle, bizim yeni antikorlarımız HK'nin moleküler yolaklarının iyi anlaşılmasında ve yeni tedavi hedefleri geliştirilmesinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is the sixth common cancer in the world. Because of the late diagnosis of the disease, survival rates are still poor in the HCC patients. Surveillance strategies have to be developed in populations with high risk groups having premalignant diseases for HCC, such as liver cirrhosis. The usage of serum and histology-based biomarkers assists health professionals to evaluate the patients. Despite of the advances in diagnostic methods, there is still a need to develop novel biomarkers for early detection of HCC. Therefore, we aimed to develop new biomarkers with higher sensitivity and specificity for HCC to improve the surveillance of the patients. Using an apoptotic HCC cell line, HUH7, and SIP1 proteins, we generated novel monoclonal antibodies (mAbs). 6D5, 1C6 and 6E5 hybridoma clones were chosen for characterization studies because of their strong reactivity in cell-ELISA assays. We found differential reactivity pattern for those novel mAbs in a panel of human sections consisting of tumors, benign liver diseases, normal tissues and a variety of cell lines. Using proteomics methods, we identified candidate target proteins for the 6D5 mAb. Better characterization of these target proteins will provide a better understanding of the molecular pathways in the HCC and aid in the research for developing newer therapeutic agents. In conclusion, our candidate biomarker mAbs can be used in the early diagnosis of HCC as well as in drug development studies.