Implementation of new and classical set covering based algorithms for solving the absolute P-center problem
Mutlak P-merkez probleminin çözümü için yeni ve klasik küme kaplama tabanlı algoritmalar ve uygulaması
  1. Tez No: 276984
  2. Yazar: YİĞİT SAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
P-merkez problemi, talepler ile taleplere en yakın tesisler arasındaki uzaklıkların en büyüğünü en küçükleyecek şekilde p tane tesisin yerlerinin seçimi problemidir. P-merkez probleminin temel uygulama alanları genellikle acil hizmet servislerinden oluşmaktadır. Polis karakolu, itfaiye, hastane ve ambulans servisleri genellikle p-merkez problemi esaslarına göre yerleştirilirler. Bütün bu uygulamalardaki temel öncelik insan hayatının kurtarılmasına yöneliktir. Gerçek hayata yönelik uygulamalarında p-merkez problemi çoğunlukla mutlak p-merkez problemi olarak incelenmiştir. Mutlak p-merkez probleminde yerleştirilecek olan merkezlerin mevkileri üzerinde herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. Ancak düğüm kısıtlı p-merkez probleminde merkezler sadece şebekenin düğüm noktalarına yerleştirilebilmektedir. Mutlak p-merkez probleminde yerleştirecek olan merkezlerin mevkileri üzerinde herhangi bir kısıt bulunmaması, problemi düğüm kısıtlı şeklinden daha karmaşık hale getirmektedir. Mutlak p-merkez problemi, karmaşık yapısından dolayı gerek yeni algoritma geliştirmede gerekse sayısal analiz çalışmalarında düğüm kısıtlı p-merkez problemine göre literatürde fazla yer almamıştır. Bu tez çalışmasında Tansel (2009) tarafından önerilen p-merkez problem algoritması işlenmiş ve üzerinde sayısal analiz yapılmıştır. Önerilen ve üzerinde sayısal analiz yapılan algoritmanın uygulanabilirliği ağırlıklı, ağırlıksız mutlak ve düğüm kısıtlı p-merkez problemleri için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
The p-center problem is a model of locating p facilities on a network in order to minimize the maximum coverage distance between each vertex and its closest facility. The main application areas of p-center problem are emergency service locations such as fire and police stations, hospitals and ambulance services. If the p facilities can be located anywhere on a network including vertices and interior points of edges, the resulting problem is referred to as the absolute p-center problem and if they are restricted to vertex locations, it is referred to as the vertex-restricted problem. The absolute p-center problem is considerably more complicated to solve than the vertex-restricted version. In the literature, most of the computational analysis and new algorithm developments are performed through the vertex restricted case of the p-center problem. The absolute p-center problem has received much less attention in the literature. In this thesis, our focus is on the absolute p-center problem based on an algorithm for the p-center problem proposed by Tansel (2009). Our work is the first one to solve large instances up to 900 vertices on the absolute p-center problem. The algorithm focuses on solving the p-center problem with a finite series of minimum set covering problems, but the set covering problems used in the algorithm are constructed differently compared to the ones traditionally used in the literature. The proposed algorithm is applicable for both absolute and vertex-restricted p-center problems with weighted and unweighted cases.