Simulation of a flowing snow avalanche using molecular dynamics
Çığın moleküler dinamik yöntemi ile benzetilmesi
- Tez No: 277006
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, yamaç aşağı kayan akışkan çığı ayrık öğeler yöntemini ve moleküler dinamik kurallarını uygulayarak bir modelleme ve benzetim yaklaşımı sunar. Benzetim için temel olarak parçacık sistemi, görsel oluşum için ?Marching Cubes? ve gölgelendirme betikleri kullanılmıştır. Parçacıklar arası ve parçacık ile yer yüzeyi arasında etkileşimleri hızlı bir şekilde modellemek için sabit kafes tabanlı komşu belirleme algoritması kullanılmıştır. Çakışma çözümlemesinde karın sıkışabilirliğini benzetmek için kitle-yay modellemesi ve parçacıklar arası çekim kuvveti uygulanmıştır. Çakışma çözümlemesinde yüksek performans elde etmek için genel amaçlı grafik ünitesi üzerine yazılan diller ve çok çekirdekli işlemcilerden yararlanılarak programlama yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, gerçekçi senaryoları hesaba katarak, farklı gösterim tekniklerinin bir birleşimi halinde görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an approach for modeling and simulation of a flowing snow avalanche, which is formed of dry and liquefied snow that slides down a slope, by using molecular dynamics and discrete element method. A particle system is utilized as a base method for the simulation and marching cubes with real-time shaders are employed for rendering. A uniform grid based neighbor search algorithm is used for collision detection for inter-particle and particle-terrain interactions. A mass-spring model of collision resolution is employed to mimic compressibility of snow and particle attraction forces are put into use between particles and terrain surface. In order to achieve greater performance, general purpose GPU language and multi-threaded programming is utilized for collision detection and resolution. The results are displayed with different combinations of rendering methods for the realistic representation of the flowing avalanche.