Nano tanecikli TiO2 ince filmlerinin yapısal, morfolojik ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of structural, morphological and optical properties of nano particle TiO2 thin films
  1. Tez No: 277029
  2. Yazar: SAVAŞ SÖNMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇANKAYA, PROF. DR. NECMİ SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu doktora tez çalışması iki temel konu üzerine yoğunlaşmıştır; ilk olarak, sol-jel daldırma yöntemi kullanılarak nano tanecikli titanyum dioksit (TiO2) ince filmi farklı tavlama sıcaklıklarında ve farklı alttaşlar (soda camı, quartz ve silisyum kristali) üzerinde büyütülmüştür. İkinci kısımda ise tavlama sıcaklığının ve alttaşın, büyütülen ince filmlerin yapısal, morfolojik ve optiksel özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Tavlama sıcaklığının ve alttaşın optiksel özellikler üzerine etkisi filmlerin UV-VIS-NIR spektrumları çekilerek incelenmiştir. Cam ve Quartz üzerinde büyütülen ince filmler %90'nın üzerinde yüksek geçirgenliğe sahip olduğu görülmüştür. X-ışını kırınımı ve Atomik Kuvvet Mikroskobu kullanılarak filmlerin yapısal özellikleri araştırılmıştır. Quartz alttaş üzerinde büyütülen ince filmlerin yüksek sıcaklıklarda (1000 0C) faz değiştirdiği ve nano tanecikli olduğu görülmüştür. Silisyum alttaş üzerinde büyütülen ince filmlerin ise daha düşük sıcaklıklarda (500 0C) faz değiştirdiği ve nano tanecikli olduğu saptanmıştır. Alınan ölçümler değerlendirildiğinde filmlerin yapısal, morfolojik ve optiksel özelliklerinin kaplama yapılan alttaşın cinsine ve ara tavlama sıcaklığına göre değişiklikler gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral of sciences thesis focuses on two main topics; firstly, nano structured titanium dioxide (TiO2) thin films were grown on different substrate (soda glass, quartz and silicon crystal) and different annealing temperature using sol-gel dip coating method. Secondly, the influences of annealing temperature and substrate on structural, morphologic and optical properties of the thin films were investigated. The effect of annealing temperature and substrate on optical properties of the thin films were examined by taking the UV-VIS-NIR spectrum. The thin films, grown on soda glass and quartz substrate, have high transmittance above 90%. The structural properties of thin films were examined by using X-ray diffraction and Atomic Force Microscopy. It has shown that the thin films, grown on quartz substrate, at high temperatures (1000 0C) phase were changed, and nano structural was found. It has determined that the thin films, grown on silicon substrate, phase were changed at lower temperature (500 0C), and nano structural was found. The variations of structural, morphological and optical properties were observed depending of the substrate materials and annealing temperature.