Nano metal oksit partiküllerin sentezi, yüzey modifikasyonu ve hibrit malzemelerin hazırlanması
Synthesis and surface modification of nano metal oxide particles and preparation of hybrid materials
- Tez No: 513219
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada nano boyutta Aluminyum katkılı çinko oksit (AZO), Kalay katkılı Indiyum oksit (ITO) ve anataz-titandioksit (TiO2) gibi metal oksitleri sol jel yöntemi ve hidrotermal yöntem bir arada kullanılarak düşük sıcaklıkta kristal ve saf olarak sentezlenmiştir. Sentezlenen nano metal oksitler polar ve/veya apolar çözücü ortamında şeffaf olarak disperse edilerek, yüzeyleri Metakrilik asit (MA), 2-Asetoasetoksietilmetakrilat (MAA) ve Metakrilpropiltrietoksisilan (MPTES) ligandlarıyla modifiye edilmiştir. Yüzeyleri modifiye edilen nano metal oksitler ve organik matriks olarak seçilen Bisfenol A etoksilat diakrilat (EBECRYL) karışımları silisyum plaka yüzeyine kaplanmıştır. Kaplamalar radikalik olarak polimerleştirilerek, yüksek kırılma indisine ve iyi mekanik dayanıma sahip şeffaf ince filmler hazırlanmıştır. Sentezlenen partiküllerin yapıları X-RAY Diffraction (XRD) tekniği ile, tanecik boyutları ve tanecik dağılımları, partikül boyut analizörü ile, partiküllerin yüzey modifikasyonları Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FT-IR) tekniği ile, kaplama sonucu oluşan transparan ince filmlerin kırılma indisleri ve kaplama kalınlıkları Elipsometre cihazı ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, high purity and crystal metal oxides like aluminum doped zinc oxide (AZO), tin doped indium oxide (ITO) and anatase titanium dioxide (TiO2) were synthesized using hydrothermal and sol-gel methods at low temperature. The surface of the synthesized nano particles were modified with Methacrylic acid (MA), 2-Acetoacetoxyethylmethacrylate (MAA) and Methacrylpropyltrietoxysilan (MPTES) ligands after obtaining a clear dispersion in polar and nonpolar solvent medium. Surface modified nano metal oxides were coated on to the Si-wafer surfaces with Bisphenol A etoxilate diacrylate (EBECRYL) mixture which was chosen as an organic matrix. Clear, transparent and good mechanical strength thin films were obtained on to the Si-wafer substrates by radical polymerization. The structure of the nano metal oxides were characterized by X-Ray Diffraction (XRD) and the size and distribution of the nano metal oxides were measured by Particle Dimension Analyzer. Fourier Transform Infrared Spectroscopy technique was used for surface modification. The thickness and refractive indices of the thin films were investigated by Elipsometric technique.