Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen siyah alaca ineklerinin laktasyon eğrisinin tahmini ve tanımlanması için farklı matematik modellerin karşılaştırılması
Farm Kazova Vasfi Diren curve estimation and identification for grown friesian lactation cows comparison of different models of mathematics
  1. Tez No: 277030
  2. Yazar: REHA İLERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YALÇIN TAHTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesinde yetiştirilen Siyah Alaca ırkı süt sığırların laktasyon eğrilerinin üç farklı model (Wood, Cobby and Le Du ve Wilmink) ile karşılaştırmalı olarak ortaya konulması ve laktasyon eğrilerinin güvenilir bir şekilde tahmin edilmesinde en uygun yöntemin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırma materyali olarak Tokat Damızlık ve Sığır Yetiştiriciler Birliği'nden alınan 2004?2009 yılları arasında tutulmuş 371 süt verim kaydı kullanılmıştır. En iyi tahmin edici denklemi belirlemek için belirtme katsayısı ( ) değerleri ve Hata Kareler Ortalaması (HKO) kullanılmıştır.Wood modeli için belirtme katsayıları ve hata kareler ortalamaları; 1.Laktasyon için sırasıyla 0,91 ve 51,37; 2.Laktasyon için sırasıyla 0,94 ve 65,84; 3.Laktasyon için sırasıyla 0,78 ve 278,6; 4.Laktasyon için sırasıyla 0,93 ve 58,22; 5.Laktasyon için sırasıyla 0,95 ve 35,98 olarak bulunmuştur. Cobby and Le Du modeli için belirtme kat sayıları ve hata kareler ortalamaları; 1.Laktasyon için sırasıyla 0,90 ve 51,34; 2.Laktasyon için sırasıyla 0,94 ve 65,85; 3.Laktasyon için sırasıyla 0,78 ve 277,6; 4.Laktasyon için sırasıyla 0,95 ve 57,76; 5.Laktasyon için sırasıyla 0,95 ve 35,90 olarak bulunmuştur. Wilmink modeli için belirtme kat sayıları ve hata kareler ortalamaları; 1.Laktasyon için sırayla 0,03 ve 51,37; 2.Laktasyon için sırayla 0,15 ve 66,35; 3.Laktasyon için sırayla 0,09 ve 280,5; 4.Laktasyon için sırayla 0,20 ve 59,61; 5.Laktasyon için sırayla 0,32 ve 37,29 olarak bulunmuştur.Sonuç olarak Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesinde bulunan Siyah Alaca ırkı ineklerin laktasyon eğrisi tahmininde (Minimum HKO ve Maksimum 'ye sahip) Cobby and Le Du ve Wood modellerinin en iyi model olduğu, Wilmink modelinin ise değerleri anlamsız çıktığından laktasyon eğrisi tahmininde kullanılmasının uygun olmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla siyah alaca ırkının süt verim yönünde yapılacak ıslah çalışmalarında Wood, Cobby and Le Du modellerinin tahmin edilecek değerlerin kullanılması, bu yönde yapılacak çalışmalara önemli katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Friesian breed of dairy cattle Kazova Vasfi Diren Agriculture İşlertmesinde yetiştirilenSiyah three different models of the lactation curve (Wood, Cobby and Le Du and Wilmink) in comparison to prove a reliable way to estimate lactation curves to determine the most appropriate method. For this purpose, research materials, 2004-2009 from Tokat, Breeding and Cattle Growers Birliğin'den hired for 371 used for milk yield. The best predictive equation to determine the coefficient of determination ( ) values and the Mean Square Error (MSE) were used.Specify the number of times and the mean square error for the Wood model; 1.Lactation respectively for, 0,9 and 51,37; 2.Lactation respectively for, 0,94 and 65,82; 3.Lactation respectively for 0,78 and 278,6; 4.Lactation respectively for 0,93 and 58,22; 5.Lactation respectively for 0,95 and 35,98. Specify the number of times and the mean square error for the Cobby and Le Du; 1.Lactation respectively for, 0,90 and 51,34; 2.Lactation respectively for 0,94 and 65,85; 3.Lactation respectively for 0,78 and 277,6; 4.Lactation respectively for 0,95 and 57,76; 5.Lactation respectively for 0,95 and 35,90. Specify the number of times and the mean square error for the Wilmink model; 1.Lactation respectively for 0,03 and 51,37; 2.Lactation respectively for 0,15 and 66,35; 3.Lactation respectively for 0,09 and 280,5; 4.Lactation respectively for 0,20 and 59,61; 5.Lactation respectively for 0,32 and 37,29.As a result, State Farm Kazova Vasfi Diren Holstein cows in lactation curve estimation, (ninimum PLA and maximum have to), Cobby and Le Du and Wood's model is the best model, Wilmink lactation curve model to estimate the values appropriate to use the meaningless came out there was no was. Therefore, the breeding work in the direction of the black pied breed milk yield Wood, Cobby and Le Du of values to be estimated using models, will contribute to important studies in this direction.