IFAT ve ELISA yöntemleri ile giardia intestinalis'e karşı oluşan antikorların aranması
- Tez No: 27704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN SERMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Giyardiyaz' in immünolojisi ile ilgili çalışmalar çok yakın zamanlarda başlamış ve G. intestinal is' in trofozoit ve kist formları antijen olarak kullanılarak İFA, ELISA, immündifüzyon gibi çeşitli serolojik testler denenmiştir. Bu çalışmada dışkılarında rutin parazitolojik incelemelerde G. intestinal is kisti saptanan 100 hastanın serum örneklerinde İFA ve ELISA yöntemleri ile G. intestinal ise karşı antikor aranmıştır. Yöntemlerde antijen olarak hasta dışkılarından saflaştırılan G. intestinalis kisti kullanılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda giyardiyazlı 100 hastanın 41 'inde İFA testi ile 1/8-1/512, ELISA testi ile 90 ında 1/8-1/1024 titrelerde antikor bulunduğu görülmüştür. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies on immunology of Giardia has recently started by using G. intestinal is trophozoites and cysts as antigen some serologic tests, such as IFA, ELISA, immunodiffusion, were used. In this study, sera of 100 patients, who had G. intestinal is cysts in their stool specimens, were examined for spes i fie antibodies by using IFA and ELISA techniques. In this methods Giardia cysts which were purified from patients stool specimens were used as an antigen. As a result %41 of patients showed 1/8-1/512 positive sera titers by IFA, 90% of patients showed 1/8-1/1024 positive sera titers by ELISA. 43