Uluslararası vergilendirme sorunları ve Türk vergi sistemi açısından etkilerinin analizi ve değerlendirilmesi
International taxation problems, analyzing and appraisement of the effects in terms of Turkish tax system
- Tez No: 277052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşme kavramı çerçevesinde uluslararası piyasalarda ortaya çıkan vergilendirme sorunlarının incelenmesi ve uluslararası arenada ortaya çıkan vergilendirme sorunlarının Türkiye ekonomisine etkilerini Türk vergi sistemi çerçevesinde analiz edilmesini amaçlayan tez çalışması uluslararası vergilendirme sorunlarını ve bu sorunların Türk Vergi Sistemi açısından etkilerini kapsamaktadır.Küreselleşme ekonomik, mali, sosyal ve siyasal alanda birçok etkisi olan ve bu etkilerini bütün Dünya çapında hissettiren bir olgudur. Küreselleşme olgusunun en önemli etkilerinden biri vergi alanında olmuştur. Küreselleşme olgusu uluslararası vergilendirme sorunlarının boyutunu değiştirmiştir. Küreselleşme sonunda ortaya çıkan bu sorunlar devletlerin vergi sistemlerini derinden etkilemiştir. Küreselleşme olgusu beraberinde, elektronik ticaret, vergi rekabeti, transfer fiyatlandırması gibi vergilendirme sorunlarını getirmiştir. Bu sorunlar Türk Vergi Sistemi üzerinde de etki sahibi olmuştur.Elektronik ticaretin Türk Vergi Sistemi açısından etkileri ele alındığında bu etkiler, vergi kaybı, vergi idaresinin idari maliyetleri ve rekabet eşitsizliğinin vergi gelirlerine etkileri olarak karşımıza çıkar. Küreselleşme sonucunda ortaya çıkan diğer bir vergilendirme sorunu olan vergi rekabetinin etkileri, vergi gelirlerinin azalışı, vergi yükünün mobil olmayan üretim faktörlerine kayması ve kamu hizmet sunumu kalitesinin bozulması olarak özetlenebilir.Türk Vergi Sistemi üzerinde de etkileri olan uluslararası vergilendirme sorunlarının olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesi, vergi kayıplarının ve vergilendirmedeki adaletsizliğin önüne geçilmesi için yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan bu düzenlemeler, devletlerin bireysel çabaları olarak kalmamalı, uluslararası platformda da uygulanacak düzenlemeler olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examining and analyzing the effects of the international taxation problems, which appeared as a result of globallization, in terms of the Turkish Tax System. This thesis compasses the international taxation problems and the effects of these problems in terms of Turkish Tax System.Globalization has economic, financial, social and political impressions that are perceived by worldwide. On of the most important impressions of the globalization is on the fiscal area. Globallization changed the international taxation problems? dimensions. These problems effects the tax systems of the governments very deeply. In company with globallization, problems like; electronic commerce, tax loss, transfer pricing appears. These problems are also effective on Turkish Tax System.The effects of the electronic commerce in terms of Turkish Tax System are tax loss, administrative costs of the tax administration and the effects of the disparity of competition on tax revenue. Decay of the tax revenue, slipping the tax incidence to non-mobile production factors and the corrosion of the public services are the results of the tax competition which is the other problem that arises after globalization.For reducing the negative effects of the international taxation problems, which effected Turkish Tax System, averting the taxation injustice and tax loss, new regulations should be done. These regulations should not ceased as a particular effort of the local governments, should be applicable worldwide.