İsmail Cem'in Politika Gazetesi (1975-77)
Ismail Cem's Politika Newspaper (1795-77)
- Tez No: 277058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Politika (1975-77), genel yayın yönetmenliğini İsmail Cem'in yaptığı ve Türkiye'de sosyal demokrasinin yaygınlaşmasını hedeflemiş bir gazetedir. Politika'nın ortaya çıktığı 1970'li yıllar, Türkiye'de siyasal, toplumsal ve iktisadî dönüşümlerin belirgin biçimde yaşandığı bir süreçtir. 12 Mart 1971 Askerî Müdahalesi'nin ardından tanık olunan toplumsal kargaşa ve siyasal istikrarsızlık ortamı, Türkiye'de demokratik hak ve özgürlüklerin işleyişini durma noktasına getirmiştir. Sözü edilen dönemde ortaya çıkan Politika, demokrasiye katkı sağlama iddiasıyla yola çıkmıştır. ?İsmail Cem'in Gazetesi? olarak anılan Politika'nın gerek ortaya çıkış amacı gerekse yayınlandığı tarihsel zemin, Türkiye'nin basın tarihinde belirli bir önem arz eder. Bu tezde Politika, hem İsmail Cem'in demokrasi anlayışı ekseninde irdelenmiş hem de 1970'li yılların tarihsel gerçekliği içinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Politika (1975-77), the editorship of which has been done by Ismail Cem, aimed to improve the social democracy in Turkey. Politika has been published around 1970s when political and economic shifts were prominent. Social chaos and political instability brought by March 12 1971 coup d?état, has undermined democratic rights and freedom. In this period, Politika has emerged and claimed to contribute to the democratic rights. Known also as“Ismail Cem's Newspaper”, Politika has played an important role in Turkey's publication history, considering both its editorial perspective and the historical background presented. In this thesis, Politika has been analyzed both in accordance with Ismail Cem's views on democracy and the influence of 1970s historical circumstances.