The nature of the change in Turkish foreign policy towards Eurasia between 2002-2011: An adjustment change
2002-2011 arasında Avrasya'ya yönelik Türk dış politikasındaki değişimin doğası: Ayarlama değişikliği
- Tez No: 601851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ZEHRA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dış politika tasarımında değişim ya da yeniden inşa olgusu, uluslararası ilişkiler disiplinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Soğuk Savaş sonrası dönemde Turgut Özal ve İsmail Cem gibi aktörler Avrasya bölgesine yönelik Türk dış politikasına getirdikleri yeniliklerle değişimin zeminini oluşturmuş, ancak asıl değişimin 2002 ve 2011 yılları arasında Ahmet Davutoğlu döneminde yaşandığı iddia edilmiştir. İşbu çalışmadaki temel amaç 2002-2011 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki Avrasya'ya yönelik Türk dış politikasındaki değişimleri, seleflerinin dış politika tasarımlarıyla kıyaslayarak incelemektir. Bu çalışma, Avrasya'ya yönelik Türk dış politikasında Stratejik Derinlik doktrininin entegre edilmesi ile yaşanan değişimin eksen kayması yaşandığını iddia etmek için yeterli kanıt sağlamadığını ve yaşanan değişimin Hermann'ın dış politik değişim kategorizasyonunda yer alan“ayarlama değişiklikleri”sınıfında değerlendirilmesi gerektiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of change or reconstruction in foreign policy design is an important theme in the discipline of International Relations. In the post-Cold War era, the actors such as Turgut Özal and İsmail Cem laid the ground for change in Turkish foreign policy towards Eurasia with the novelties they brought, but the real change was supposedly experienced in the period of Ahmet Davutoglu between 2002 and 2011. The primary purpose of this study is to examine the changes in Turkish foreign policy towards Eurasia under the leadership of the Justice and Development Party between 2002¬-2011 with comparisons to the foreign policy designs of its predecessors. This study argues that the change that occurred as a result of the adoption of the Strategic Depth doctrine in Turkish foreign policy does not provide sufficient evidence to assert that there was a shift of axis in the TFP towards Eurasia. Instead, the change in TFP can be regarded as“adjustments changes”on the basis of Hermann's categorization of foreign policy change.