Bilgi işçilerinin iş tatmininin örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri ve bir kamu kurumunda çalışan bilgi işçileri üzerinde uygulama
The effects of knowledge workers' job satisfaction on organizational commitment and an application study on knowledge workers who are working in a public organization
- Tez No: 277067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada, bilgi işçilerinin iş tatmininin örgütsel bağlılığa olan etkisi incelenmiştir.Araştırmanın örneklemi, Ankara'da bir kamu kurumunda görev yapan 167 bilgi işçisinden oluşmaktadır.Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölüm iş tatmini, örgütsel bağlılık ve bilgi işçileri kavramlarının açıklandığı teorik kısımdan oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise bilgi işçilerinin iş tatminlerinin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla bir kamu kurumunda yapılan araştırmaya yer verilmiştir.Araştırmada üç bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır; birinci bölümde, araştırmaya katılan bireylere ilişkin bilgiler; ikinci bölümde, İş Tatminini ölçmeye yönelik 20 sorudan oluşan Minesota İş Tatmin anketi, üçüncü bölümde 28 sorudan oluşan bilgi işçilerinin bağlılık boyutlarını ölçmeye yönelik örgütsel bağlılık anketi oluşturulmuştur.Veri analizinde gerekli görülen istatistiksel tekniklerin yanında, verilerin normal dağılmaması nedeniyle Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye ise korelasyon analizi ile bakılmıştır.Araştırma sonucuna göre, bilgi işçilerinin iş tatminleri ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki vardır ve iş tatmini arttıkça örgütte bağlılık artmaktadır. Rasyonel bağlılık ile iş tatmini arasında ilişkiye rastlanamamıştır. Ankete katılan bilgi işçilerinin örgütsel bağlılıkları ile yaşları ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Rasyonel bağlılık (devam bağlılığı) düzeyi kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. İlköğretim ve lise mezunları örgüte daha bağlıdır. Çalışılan statülerin iş tatmini üzerine etkisine rastlanmamıştır. Örgütten ayrılma niyeti ile iş tatmini arasında anlamlı yüksek bir ilişki gözlenmiştir. Örgüte aşırı bağlılık ile iş tatmini arasında anlamlı yüksek bir ilişki vardır. 657'ye tabi bilgi işçilerinin duygusal bağlılıkları (istek bağlılığı) daha düşüktür. Dış faktörlere bağlı tatmin, iç faktörlere bağlı tatmine göre daha önemlidir.Yapılan araştırma sonucunda, duygusal bağlılığa ilişkin bağlılık ilk sırada, normatif bağlılık 2. sırada, rasyonel bağlılık (devam bağlılığı) 3. sırada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of knowledge workers? job satisfaction on organizational commitment is observed.Samples of the research consist of 167 knowledge workers who work in a public organization in Ankara.This study composed of three main parts. First and second parts consist of theoretical framework which explains the concepts of job satisfaction, organizational commitment and knowledge workers. In the third part, a survey aiming to identify the effect of knowledge workers? job satisfaction on organizational commitment in a public organization is examined.In the research, 3 ways of data gathering process are used: in the first section, info about participants; in the second section? Minesota job satisfaction questionnaire consists of 20 statements; in the third section the third part is composed of 28 statements related to commitment dimension to measure knowledge workers? organizational commitment level.In addition to statistical techniques, according to the types of data groups in double-grouped comparison, Mann-Whitney U test is used since the data is not distributed normally. The relation between the variants is observed through Correlation Analysis.The results of application showed that there is positive relationship between knowledge workers? job satisfaction and organizational commitment, that is, an increase in job satisfaction increase organizational commitment. A meaningful difference in points between continuance commitment and organizational commitment is not observed. The meaningful difference in points among organizational commitment, ages and educational groups is observed. women?s rational commitment level is higher than men?s. Primary school and high school graduates have more organizational commitment than others. The meaningful difference in points between status and job satisfaction is not observed. The meaningful difference in points between job satisfaction and intention to leave is observed. The meaningful difference in points between excessive organizational commitment and job satisfaction is observed. Knowledge workers who are dependent on 657 have lower affective commitment than others. Satisfaction which depend on extrinsic factors are more important than intrinsic factors.At the end of this study, level of commitments can be ranked as affective, normative and continuance.