Oluş Dergisi üzerine bir inceleme
An analysis about Oluş Journal
  1. Tez No: 277082
  2. Yazar: TÜRKAN AKKOÇ DURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu tez çalışmasında, 1 Ocak 1939 ile 3 Eylül 1939 tarihleri arasında 36 sayı yayımlanan, Mustafa Nihat Özön'ün yayın müdürlüğünü yaptığı Oluş dergisi incelenmiştir. Derginin, yayın tarihimiz açısından yeri ve önemi; edebiyatımıza katkıları ortaya konulmuştur.Çalışmanın ?Giriş? bölümünde Oluş'un yayımlandığı dönemin siyasî, sosyal ve edebî durumu hakkında bilgi verilmiştir.?1. Bölüm?de, Türkiye'de dergicilik faaliyetlerine yer verildikten sonra Oluş dergisinin özellikleri değerlendirmiştir.?2. Bölüm?de, Oluş'ta yayımlanan şiirler, ?Şiirde Âhenk, Şiir Dili, Şiirde Yapı, Şiirde Tema, Şiirde Gerçeklik, Anlam ve Yorumlama, Şiir ve Gelenek? alt başlıkları ile incelenmiştir.?3. Bölüm?de, Oluş dergisinde yayımlanan nesir yazıları ele alınmıştır. Nesir yazıları, ?Hikâyeler, Hatıralar, Biyografiler, Tiyatrolar, Edebî Tahlil ve Tenkit Yazıları, Fikir Yazıları, Eleştiri Yazıları, Başlama ve Tashih Yazıları, İktibas ve Özedeyişler, Kitap Tanıtımları? şeklinde tasnif edilerek ve fikir yazıları da konularına göre alt başlıklara ayrılarak değerlendirilmiştir.?4. Bölüm?de ise, Oluş dergisinde yer alan metinlerin fihristi yapılmıştır.Genel bir değerlendirmenin yapıldığı ?Sonuç? kısmının ardından başvurulan kaynakların listesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Oluş journal which was published as 36 issues between the dates of January 1st 1939 and September 3rd 1939 has been examined and Mustafa Nihat Özön was the publishing manager. Journal?s place and importance in terms of publishing date and contributions to our literature are asserted.In the ?Introduction? part of this study, information is given about political, social and literal situation of Oluş journal?s publishing period.In the ?1st Part?, after explaining magazine publishing activities in Turkey, features of Oluş journal are evaluated.In the ?2nd Part?, poems published in Oluş are examined with the subtitles ?Harmony in Poem, Language in Poem, Structure in Poem, Theme in Poem, Reality in Poem, Meaning and Interpretation, Poem and Tradition.?In the ?3rd Part?, prose writings which were published in Oluş journal are discussed. Prose writings by classifying like ?Stories, Memories, Biographies, Theatres, Analysis and Review Literary Writings, Idea Writings, Criticism Writings, Initiation Writings and Amendments, Citations and Sayings, Book Introduction? and idea writings by dividing subtitles according to their subjects are evaluated.In the ?4th Part?, index of texts which take place in Oluş journal is formed.In the pursuit of ?Conclusion? in which there is a general evaluation, the list of referenced sources is arranged.