AİHS çerçevesinde kişi güvenliği
Security of person under AİHS
  1. Tez No: 277081
  2. Yazar: FİKRET KIRMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tez çalışmasının konusu ve kapsamı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin önüne gelen davalarda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kişi güvenliği ile ilgili olan 5. maddesini nasıl anladığı ve yorumladığıdır.Bu çalışma ile AİHS'in 5. maddesi AİHM' in içtihatları doğrultusunda incelenmiş ve bu suretle hem yargılama makamlarına hem de kolluk kuvvetlerine özgürlüğünden mahrum edilen kişiye hangi güvenceleri sağlamaları gerektiği ve hangi durumların kişi güvenliğini ihlal anlamına geleceğini ortaya kaymak amaçlanmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde kişi özgülüğü ve güvenliği hakkının tanındığı, hangi durum ve koşullarda sınırlandırma yapılabileceğini bentler halinde, sınırlı bir şekilde sayıldığı sözleşmenin 5. Maddesi 1. fıkrası incelenmiştir.İkinci bölümde ise özgürlüğü sınırlanan kişiye getirilen hukuki güvencelerin sayıldığı sözleşmenin 5. Maddesinin 2. 3. 4 ve 5. fıkraları inceleme konusu yapılmak suretiyle AİHM' ın konuyla ilgili prensipleri ortaya konulmaya çalışıldı.ANAHTAR SÖZCÜKLERAİHSAİHMKişi özgürlüğü ve güvenliğiYakalama ve tutuklamaHukuka uygunluk
Özet (Çeviri)
In matter / breath of this study, having been sent the court files to Europen Court of Human Rights concerned with human security of article number five and how the court had commented.This work has been studied accoding to the juries prudences of Europen Court of Human Rights and therefore our aim is to explain that have to provide arrested person security and assurance problems.In the first part of our study, the personal freedom and security is recognised, in which case and conditions could be made restrictions in sequence, have been counted restricted conditions and studied the one main article five by us.In second part ou our study; rights given to the person whose freedom is restricted and these rights have been studied by us on the Europen Court of Human Rights, article 2, 3, 4, 5 under main article five.KEYWORDSContract of Eropen Court of Human RightsEropen Court of Human RightsPersonal Freedom and SecurityArrest and CatchLegal Proceding