UNESCO'nun 1989 tarihli popüler ve Geleneksel Kültürün Korunması Tavsiye Kararı'nın halkbilimi çalışmalarına etkisi
Unesco?s 1989 Recommendation on The Safeguarding of Traditional Culture and folklore
- Tez No: 277083
- Danışmanlar: PROF. DR. M.ÖCAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
UNESCO'nun somut olmayan kültürel miras alanındaki çalışmaları 1972 yılında kabul ettiği ?Doğal ve Kültürel Miras Sözleşmesi?nin ardından Bolivya hükümetinin Evrensel Telif Hakları Sözleşmesine geleneksel kültürel mirasının korunmasına yönelik bir madde eklemesi önerisi ile hız kazanmıştır.Folklorun korunması için bir belgenin oluşturulmasına yönelik bu uzun sürecin sonunda 1989 yılında UNESCO ?Popüler Kültür ve Folklorun Korunmasına Yönelik Tavsiye Kararı?nı kabul etmiştir. Bu Tavsiye Kararı, folklorun korunmasına yönelik ilk uluslararası belge olmakla birlikte, somut olmayan kültürel mirasın korunmasına yönelik önemli adımlardan biridir. Tavsiye Kararı, folklorun tanımlanması, tespiti, korunması ve bu konuda uluslararası işbirliğinin sağlanması gibi konuları kapsamaktadır.Bu kararın UNESCO'ya üye devletlerce uygulanması ve yaygınlaştırılmasına yönelik 1995-1999 yılları arasında çeşitli bölgesel toplantılar yapılmıştır. Bu toplantılardan folklorun korunmasına yönelik öneriler ve sonuçlar bir bütün olarak 1999 tarihinde Washington'da yapılan ?Folklorun ve Geleneksel Kültürün Korunmasına Bağlı Olarak 1989 Tavsiye Kararının Küresel Değeri: Yerel Katılım Ve Uluslararası İşbirliği? Konferansında değerlendirilmiştir. Bu konferansta Tavsiye Kararı'ndaki özellikle folklorun tanımına yönelik eksiklikler belirtilmiş ve eylem planı sunulmuştur. Bu eylem doğrultusunda 1999 yılından itibaren somut olmayan kültürel miras alanında artan çalışmaların sonucunda 2003 yılında, günümüzde 125 ülkenin taraf olduğu Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kabul edilmiştir.Bu süreç boyunca UNESCO'nun aldığı kararlar çerçevesinde yapmaya çalıştıkları ve bu konuda üye ülkelerin uygulamaları ve düşünceleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
UNESCO?s various activities in the field of intangible cultural heritage has raised after adoption of Convention concerning World Cultural and Natural Heritage when Government of Bolivia put forward a request that protocol on safeguarding traditional cultural heritage should be added to Universal Copyright Convention. As the result of this period UNESCO adopted the Recommendation on the Safeguarding of Traditional Culture and Folklore. This recommendation was the first legal instrument on safeguarding of folklore and important step towards safeguarding of intangible cultural heritage. The Recommendation covers definition, identification, conservation, preservation, dissemination, protection of folklore and international co-operation. In order to observe assessment of the application of the Recommendation UNESCO organized eight regional seminars among Member States between1995-1999. The results of these regional seminars were analyzed in Washington International Conference ?A Global Assessment of the 1989 Recommendation on the Safeguarding of Traditional Culture and Folklore?. During these conference difficulties and weakness in definition of folklore and problems in terminology were identified and Action Plan addressed to UNESCO was accepted.This study evaluate the long period of these studies in the context of safeguarding intangible cultural heritage.