Koruma amaçlı planlama ve koruma amaçlı imar planlarıyla ilgili idari yargı kararları
Protection purposeful planning and administrative judgement decisions about protection purposeful reconstuction plans
  1. Tez No: 277111
  2. Yazar: BAHATTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Sahip olduğumuz doğal ve kültürel varlıkların bizden sonraki kuşaklara olumsuz şartlardan etkilenmeden aktarılması bizim gelecek kuşaklara karşı en önemli yükümlülüğümüzdür. Sahip olunan doğal ve kültürel varlıkların gereği gibi korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için gelişen koruma anlayışı ve bu anlayışın hukuksal bir zemine kavuşarak uygulamaya geçmesi koruma amaçlı imar planı ile olmaktadır. Bu planlama faaliyetinin nasıl yapılması gerektiği önem arz etmekte olup bu konuda en önemli yol gösterici unsur Koruma amaçlı imar planlamasının hukuka uygun olarak hazırlanıp uygulanmasını denetleyen idari yargı kararlarıdır. Bu çalışmada koruma amaçlı imar planının niçin gerekli olduğu nasıl yapılacağı ve idari yargıya yansıyan uyuşmazlıklarda idari yargı merciinin olaylara bakışı verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İt is our main responsibility to transfer our natural and cultural values to new generation without being effected from negatif conditions. The developing understanding for protecting the owned natural and cultural values as required, and transfering them to new generation and carrying out of this understanding by depending on a legal basis has been done by a protection purposeful reconstruction plan. It is important that how this planning activity will be done. The most important element on this subject is the administrative judgment decision which prepares the protection purposeful reconstruction plan appropriate for law and inspect the application of the plan. On this study it is tired to be given why protection purposeful reconstruction plan is necessary, how it will be done and the aspect of administrative judgment to the events on the disagreements that are rebounded to the administrative judgment