Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'de yerli yatırımlar üzerine etkisi: 1980 - 2008
Effect of foreign direct investment on domestic investments in Turkey: 1980 - 2008
- Tez No: 277110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya ekonomisinin içinde bulunduğu ve küreselleşme olarak adlandırılan bu dönemde mal, hizmet, ticaret ve sermayenin önündeki engellerin kaldırılmasına neden olmuş, bu durumdan da tüm dünya olumlu ya da olumsuz etkilenmiştir.Yapılan bu çalışmada Türkiye' de ve dünyada DYY' nin yıllar itibariyle seyri ve gelişimi, ayrıca Türkiye'de DYY' nin en fazla hangi sektörlerde, illerde yoğunlaştığı incelenmiştir. DYY' nin yerli yatırımlar üzerindeki dışlama ve içleme etkisi üzerinde durulmuştur. Bunların yanı sıra Eşbütünleşme Yaklaşımı kullanılarak DYY' nin yurtiçi yatırımları olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Doğrudan Yabancı Yatırımlar (DYY)2.Dünyada ve Türkiye' de Doğrudan Yabancı Yatırımlar3.DYY' nin Dışlama Etkisi4.DYY' nin İçleme Etkisi5.Eşbütünleşme
Özet (Çeviri)
Located within the world ecenomy and that this period is called globalization, have caused the removel of obstacles on good and services trade and capital movements , and whole the world was affected positively or negatively because of this situation.In this study, FDI?s progress and development over the years in Turkey and worldwide, also which sectors and provinces in Turkey FDI?s in the most intensitive studied. FDI on domestic investment was focused on the effects of crowding ? in and crowding ? out. Besides using the Cointegration Approach of FDI were found to positively influence on domestic investment.Key Words1.Foreign Direct Investment (FDI)2.Foreign Direct Investment on the World and on Turkey3.Crowding ? out effect4.Crowding ? in effect5.Cointegration