Bankacılık sektörü risk yönetiminde türev finansal araçların kullanılması ve uluslararası muhasebe standartları çerçevesinde muhesebeleştirilmesi
Use of derivative financial tools in risk management in relation to banking sector and accounting in line with international accounting standards
  1. Tez No: 277145
  2. Yazar: ADIGÜZEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ZAİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
“Bankacılık Sektörü Risk Yönetiminde Türev Finansal Araçların Kullanılması ve Uluslararası Muhasebe Standartları Çerçevesinde Muhasebeleştirilmesi”adıyla sunulan bu tez çalışmasının amacı; ülkemiz mali piyasalarının kalbini oluşturan Bankalardaki son yıllarda kullanılmaya başlayan finansal araçlardan Türev Ürün Sözleşmelerinin (forward, futures, swap ve Opsiyon), Türk Bankacılık sektöründeki Uluslararası Muhasebe Standartları ve Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde ne şekilde muhasebeleştirildiklerini ortaya koymak ve Türk Bankacılık sektöründeki kullanımını ve muhasebeleştirilmesini, IAS/TMS 39'a göre bankalarda da uygulanan ?Riskten Korunma Muhasebesi? uygulamalarının etkilerini örnekleriyle belirlemektir.Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Bankacılık sektöründeki risklerden bahsedilerek tanımlamaları yapılmış, çeşitleri açıklanmış ve bankacılıkta risk yönetiminin önemine vurgu yapılarak türev finansal araçların bankacılık risk yönetimindeki yer alış şekli anlatılarak önemi vurgulanmıştır.Birinci bölümde kısaca değinilerek genel tanımlaması yapılan türev finansal araçlar, ikinci bölümde; tek tek ele alınarak tanımlamaları yapılmış, özellikleri anlatılmış, çeşitleri sayılmış, avantajlı ve dezavantajlı yönleri anlatılarak birbirleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır.Üçüncü bölümde; Bankacılık sektöründe türev finansal araçların muhasebeleştirme ilke ve standartlarından bahsedilerek Uluslararası Muhasebe Standartları çerçevesinde Türk Bankacılık sektöründeki muhasebeleştirme uygulaması örneklerle anlatılmıştır.Son bölüm olan dördüncü bölümde ise tüm bu anlatım ve uygulamaların bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis presented with the title“Use of Derivative Financial Tools in Risk Management in Relation to Banking Sector and Accounting in Line With International Accounting Standards”is to set forward types of accounting for Derivative Product Agreements (forward, futures, swap and Option), which have been recently used in Banks that play a central role in financial markets of our country, in accordance with International Accounting Standards applied in Turkish Banking Sector and Turkish Accounting Standards and to determine their use and accounting in Turkish Banking sector and effects of ?Hedge Accounting? practices applied in banks according to IAS/TMS 39 through examples.This thesis is composed of four chapters. In the first chapter, risks in the banking sectors are described, definitions are made, types are specified, importance of risk management is highlighted in relation to banking and the position of derivative financial tools is illustrated and stressed.In the second chapter, derivative financial tools, which are generally defined in the first chapter, are defined in detail, their characteristics are specified, their types are listed, advantageous and disadvantageous aspects are described and a comparison is made in relation to these tools.In the third chapter, principles and standards with regard to accounting of derivative financial tools in the banking sector are described and accounting practices in Turkish Banking sector are provided in line with International Accounting Standards through examples.In the fourth chapter, which is the final chapter, all chapters and practices are evaluated.