Frig dini inanç ve adetleri
Phrygian religious beliefs and customs
  1. Tez No: 277144
  2. Yazar: GÜLLÜ ÇİNTİRİZ
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Religion, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
?Frig Dini İnanç ve Adetleri? konulu bu çalışmada, Friglerin dini inançları, Frig Tanrıları, Frig tapınak ve anıtları ve son olarak Frig dini tören ve adetleri kapsamlı bir şekilde ele alınmış ve bu bilgiler ışığında genel bir değerlendirme yapılmıştır.Frig Tanrılarının toplum üzerindeki etkileri, özellikle Kybele inancının baskınlığı, detaylı olarak ele alınmış, Frig tapınak ve anıtlarının bulunduğu yerler, mimari özellikleri ve bunlardan çıkarılan anlamlar incelenmiş, toplum hayatının önemli bir parçası olan dini tören, adet ve ölü gömme gelenekleri kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır.?Frig Dini İnanç ve Adetleri? bir bütün olarak ele alınarak inanç, tanrılar, adetler ve törenler arasında ki kuvvetli bağlantılar araştırılarak somut kaynaklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
On this work themed as“Phrygian Religious Beliefs and Customs? Phrygian religious beliefs, Phrygian Gods, Phrygian temples and monuments and ultimately Phrygian religious ceremonies and customs are examined in detail and a general evaluation is made in the light of this information.The effects of Phrygian Gods on the community and especially the preponderance of Cybele belief are addressed in detail. The places where the Phrygian temples and monuments were situated, their architectural characteristics, and the meanings derived from these are examined. Religious ceremonies, customs and burial traditions which were important parts of the community life are described inclusively.By handling ”Phrygian Religious Beliefs and Customs" as a whole, and by analyzing the strong connections among beliefs, gods, customs and ceremonies, concrete sources are examined.At the end of all of these examinations and evaluations, it can be seen that Phrygians had religious beliefs and customs which had very strong and rich elements together with the great civilization which they established in Anatolia, and those beliefs and customs played important roles in the community life.