5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde kasten yaralama suçu
The crime of malicious injury under the Turkish Criminal Code number 5237
- Tez No: 277161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu yeni bir ceza hukuku anlayışı ile hazırlanmıştır. Bu çalışma yeni suç teorisi verilerinin kasten yaralama suçuna uygulanması amacını taşımaktadır. Kasten yaralama suçu, bir kimsenin vücuduna acı vermek, sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olmak sonucunu doğuran davranışlarla işlenebilir. Bir hukuk toplumunda yaşayan herkes vücut dokunulmazlığı hakkına sahiptir. devlet de kişilerin vücut dokunulmazlığını korumakla yükümlüdür. Böylece toplumu oluşturan kişilerin hem fiziki hem de psikolojik olarak beden bütünlüklerinin korunması amaçlanmaktadır. Her ne kadar kasten yaralama suçu 5237 sayılı TCK'nın 86-88. maddeleri arasında düzenlenmiş ise de çalışma 86. ve 87 maddelerle sınırlı tutulmuştur.Bu çerçevede, çalışmanın birinci bölümünde kasten yaralama suçuna ilişkin genel bilgiler verilmiş, suçun Türk hukuk tarihindeki gelişimi, benzer suçlardan farkı ve suçun unsurları ele alınmıştır. İkinci bölümde kasten yaralama suçunun kusurluluğu etkileyen hallerle ilişkisi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde suçun özel görünüş şekilleri başlığı altında neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama, ihmali davranışla işlenen kasten yaralama, teşebbüs, iştirak ve içtima konuları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise kasten yaralama suçu için öngörülen kovuşturma usulü ve yaptırım incelenerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most recent Turkish Criminal Code Number 5237 enacted on 1 June 2005 and stems from a contemporary Criminal Law conception. The objective of this study is to adopt this new Criminal Law theory and to reflect its new emphasis on the crime of malicious injury. The act of inflicting injury to the person might be committed by inflicting actual or grievous bodily harm, causing the victims to suffer from physical health problems or from perceptual defects. In a society governed by law everybody has right to bodily integrity and the States are under the duty of protect the society against all types of bodily harm. It is the main purpose to protect each individual from bodily and psychiatric injury. However the provisions of Turkish Criminal Code No 5237 regarding malicious injury comprise articles 86 to 88 this study only examines the articles 86 and 87.In this context the first chapter of this study focuses on fundamental information with respect to the crime of malicious injury, historical background in Turkish Criminal Law, the elements of the crime and the distinctions from the similar types. Chapter two analyses the question of determining negligence in malicious injury.In chapter three which named as the special forms of the malicious injury; the aggravated injury due to its consequences, negligent malicious injury, conatus, complicity and the joinder of offences we will be examined. In chapter four before concluding the study prosecution procedure and sanctions for the malicious injury will be discussed.