Günlük yaşam'dan görsel çözümlemeler
Visual analyses from daily life
- Tez No: 277181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
?Günlük Yaşam?dan Görsel Çözümlemeler başlıklı, üç bölümden oluşan bu çalışma, ?günlük yaşam?dan hareketle, günlük yaşam-kültür-sanat ilişkilerinin çözümlemelerini içermektedir.Birinci bölümde insanın tarih boyunca günlük yaşamının, kültürünün nasıl şekillendiğine dair açıklamalar yapılırken, yaşamın günlük akışı sırasında, aniden karşılaşılan teknolojik yeniliklerin yaşamı, biçimlerini nasıl değiştirdiğini, günlük yaşamın çok anlamlılığının ve karmaşıklığının bireye dayattığı zorluklardan kurtulup çözüm yolu bulması gibi durumları anlatmaktadır. Ayrıca da bu süreçler doğrultusunda sanatında ne tür gelişim süreci içerisinde günlük yaşamla bağlantısına açıklık getirilmiştir.İkinci bölümde ise, modern kent yaşamı, modernleşme, kültür, sanat ilişkilerinin günlük yaşamla bağlantıları kurulmuştur. Kentlerin oluşumlarından, kent günlük yaşamının vazgeçilmez özelliklerinden, ilk kuruldukları günden itibaren ekonomik-kültürel, toplumsal alanda değişimlerin yaşandığı, aynı zamanda da modernleşme sürecine girildiği mekanlar olan kentlerden bahsedilmiştir.Ayrıca modernizmle birlikte, toplumun ve sanatın geçirmiş olduğu modernleşme süreçlerinden ve modern zamanların, modern sanatın kapılarının aralanmasıyla, sanatın tarihsel sahnelerden, mitolojik hikâyelerden vb. durumlardan modern zamanlarla kurtulduğundan bahsedilmiştir.Son olarak da, bölüm içerisinde sanatçının içinde bulunduğu çağla sanatçının ürünü arasındaki bağlantılar, modern sanattan itibaren sanatın konu, içerik ve tarz olarak değişimlerin deneysellikleri ele alınmıştır. Günümüze kadar kent, kent yaşamı, kültür, modernleşme, sanat ilişkisini göz önünde bulundurarak, günlük yaşamın ve sanatın birbirleriyle etkileşimleri, tarihsel süreç ve veriler ışığından hareketle günümüze kadar sanatın geçirdiği süreçler vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bazı sanatçılar ve eserleri araştırılarak, günlük yaşamın doğrudan ifade edildiği veya edilemediği eserler, teknik süreçler doğrultusunda konuyu ele alan akım ve sanatçıların eserlerinin bir değerlendirilmesi yapılarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise günlük yaşam içerisinden alınan birçok durumu anlatan görüntüler, onun sıradanlığı ve gerçekliği uygulamalarla görselleştirilmiştir. Bu çalışmaların yaratma sürecinde içeriğe uygun olarak baskı, fotoğraf gibi teknolojik olanaklardan yararlanılarak günlük yaşamı şekillendiren, şekillenen etkenlerin uygulama çalışmalarında görsel ifadesi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.Son olarak ise çalışmada görselleri oluşturulan denemelerin, anlatımlarıyla ilgili düşünsel boyutlarına değinilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Günlük Yaşam2.Kent3.Sanat4.Kültür5.Teknoloji
Özet (Çeviri)
The study entitled Visual Analyses from ?Daily Life? and composing three parts includes the analyses of daily life-culture-art relations under the light daily life.In the first chapter, white the explanations concerning how human?s daily life and culture take from throughout history are offered, situations such as how the technological innovations which are suddenlye come across during the flow of daily life changes life and its forms, how an individual finds a solution by escaping from the difficulties which polysemy and complexity of daily life impose upon himself are expressed. Furthermore, what kind of development process he undergoes during his connection with daily life in his art has been declared in the direction of these processes.In the second chapter, the bond of modern city life, modernization, culture and art relations with daily life is established. Generally, this thesis puts an emphasis on city formation, indispensable characteristics of daily city life. It?s discussed that cities are places where they undergo some changes on economic, cultural, social areas and embody modernization process.In addition, together with modernism, it?s mentioned about the processes of modernization which society and art undergo and that art can eliminate some states like historical scenes, mythological stories by means of modern-days in the event that modern art?s doors are opened.Lastly, the links between the age thaat artist exists and artist?s work of art, the experimentalism of art?s changes as subject, content and style as of modern art are also considered in detail.Daily life and art?s interactions with each other, art?s processes until today under the light of historical process and the datum are stressed by considering the relation among city, city life, culture, modernization, art until now. Besides, some artists and their works have been searched, then the Works of art which daily life is directly exhibited or not have been searched, then the Works of art which daily life is directly exhibited or not have been examined by evaluating the moverments and artists handling the subject in the direction of technical processes.In the third chapter, the images takşng from daily life and depicting lots of events, their simplicity and reality have been visualized through practices.The visual expression of the factors shaping daily life and taking shaape themselves in practice has been actualized by benefiting from technological oppotunities; for instance, pres, shot in compliance with the content in the creation process of these studies.Consequently, in the study, it?s mentioned the significance of the visualized essays? intellectual dimensions regarding their narration.Key Words1.Daily Life2.Ciyt3.Art4.Culture5.Technology