Türkiye'de konut sorunu ve toplu konut uygulamaları: Eskişehir örneği
Residential housing problem and its applications in turkey: The case of Ekişehir
  1. Tez No: 277182
  2. Yazar: FAİK ARMAĞAN ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Konut tarih boyunca bireylerin barınma ihtiyaçlarını karşılayan bir yapı olarak var olmuştur. Bununla birlikte konut bireyler için barınma ihtiyacını karşılamaktan fazlasıdır. Konut sorunu en basit ifadesiyle bir barınma sorunudur. Sanayi devrimi sonrası gelişen kentlerdeki mevcut konutlar göçler nedeniyle artan kentsel nüfusu karşılayamamış ve konut açığı ortaya çıkmıştır. Dünya üzerindeki birçok ülkede farklı seviyelerde olmakla birlikte benzer konut sorunları yaşanmaktadır. Konut sorunlarının çözümü aşamasında uygulanan politikalar ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre farklılık göstermektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplu konut uygulamaları konut politikalarının en yaygın uygulama alanlarından biri olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Residential housing needs of individuals throughout history as a structure existed. However, residential accommodation for individuals to meet the need is more. Housing problem with the simplest expression is a sheltering problem. Emerging after the industrial revolution in the cities due to migration of existing housing and housing could not meet the growing urban population gap has emerged. All over the world, although at different levels in many countries have witnessed similar housing problems. The solution of housing problems in the implementation phase of the policy varies according to countries' development level. All over the world as our country of public housing applications, housing policy as one of the most common application areas are visible.