Tahirova Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen sığırların süt ve döl verimleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27725
  2. Yazar: AYDIN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırma, Türkiye'nin batı kesiminde yer alan, Tahirova Tarım işletmesi'nde yetiştirilen Siyah-Alaca sığırlarda döl ve süt verimlerini inceleme amacına yöneliktir. Araştırmanın materyalini Tahirova Tarım İşletmesi'ndeki 58 boğanın 663 dişi dölüne ait 2110 laktasyon kaydı oluşturmuştur. Elde edilen sonuçlar maddeler halinde aşağıda özetlenmiştir. a) İlkine damızlıkta kullanma yaşına ait gerçek genel ortalama 17.97 ay, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer ise 18.91 ay olarak bulunmuştur. b) İlkine buzağılama yaşma ait gerçek genel ortalama 28.83 ay, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer 27.41 aydır. c) Buzağılama aralığına ait gerçek genel ortalama 385 gün, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer 388 gün olarak saptanmıştır. d) Kuruda kalma süresine ait gerçek genel ortalama 85.4 gün, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer 89 gündür. e) Servis periyoduna ait gerçek genel ortalama 107.78 gün, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer 109.58 gün olarak saptanmıştır. f) Gebelik başına tohumlama sayısına ait gerçek genel ortalama 1.45, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer 1.43' dür.g) Laktasyon süresine ait gerçek genel ortalama 307.7 gün, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer 309.7 gün olarak hesaplanmıştır. h) 305 günlük süt verimine ait gerçek genel ortalama 4822.23 kg, yıl ve mevsime göre düzeltilmiş ortalama değer 4581.53 kg'dır. Bu sonuçlara göre, bu ırk için gerek yurtdışında, gerekse ülkemizde yapılan araştırma sonuçlarıyla karşılaştırıldığında Tahirova Tarım işletmesi'tide olumlu sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research was undertaken with the aim of investigating fertility and milk yields of Holstein catties raised at the Tahirova fgrm in the Western part of Turkey, The material of the research complied 2110 lactation records belonging to 663 d ughters of 58 bulls of Tahirova State Farm. The results obtained from the research can be summarized as follows: a) The real mean value for the first breeding age was found as 17.97 months and the corrected mean was 18.91 months. b) - The value for the first calving age was calculated as 28.83 months as the real mean and as 27.41 months after correction. c) The mean for calving interval derived from real figures was 385 days and 388 days after correction. d) The average dry period was 85.41 days and after correction the mean was 89 days. e) The real mean days open (service period) was 107.78 days and the corrected average was 109.58 days. f) Insemination number per pregnancy was 1.45 and 1.43 as corrected.g) The real average lactation period was 307.7 days and it was corrected as 309.7 days. h) The average 305 days milk yield was 4822.23 kg and the corrected value was 4581.53 kg. All the results summarized above seems much better, when compared with results obtained from similar research carried out both in Turkey and abroad. >° ^iİT^t m tow A&iWiJ'