Pembe dizilerin kadınlar üzerindeki etkisi
The effect of soap opera on women
  1. Tez No: 277242
  2. Yazar: ŞEBNEM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Pembe dizilerin kadınlar üzerindeki etkisi konulu bu çalışmada kulla-nım ve doyumlar yaklaşımı çerçevesinde kadınların çeşitli gereksinimlerini karşılamak adına pembe dizileri seyrettikleri varsayımından hareket edilmiş-tir. Bu noktada kadınların aktif izleyici oldukları ve pembe dizi izleme tercihlerini kendi istekleri doğrultusunda yaptıkları görülmüştür. Anket yapılan ev kadını izleyicilerin, pembe dizileri vakit geçirme, dinlenme ve alışkanlık gibi nedenlerden dolayı izlemeyi tercih ettikleri görülmüştür.Anketin gerçekleştirildiği örneklem grubunda, pembe dizleri seyretmelerine bağlı olarak herhangi bir tutum değişikliği saptanmamıştır. Dizilerde meydana gelen olaylarla ilgili duygusal tepkileri olmasına karşın, o dünyanın gerçek olmadığı, yaşananların gerçek dünyada olamayacağı ve dizilerdeki olayların Türk toplum yapısıyla bağdaşmadığı bilinci oldukça yerleşmiş durumdadır. Kadınların pembe dizileri izleme nedenleri ilgili sorulara verdikleri cevaplar arasında da tutum değişimine yönelik herhangi bir veri yoktur.Kadınların kişisel ve psikolojik özellikleri ile sosyo-ekonomik düzeyleri pembe dizileri seyretmelerinde etkili olmaktadır. Ancak bu etki sanıldığı kadar yüksek değildir. Tam tersine örneklem grubunun eskisi kadar pembe dizileri seyretmediği, bunun yerine ruhani içerikli bazı yapımlara yönelmeye başladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study of which subject is the effect of soap opera on women, it is deemed that women watch soap operas for meeting their various requirements within the framework of usage and satisfaction approach. At this point, it is seen that women are active viewers and they make their decisions for watching soap opera at their own discretion. It is also seen that the housewives, with whom a survey was conducted, prefer to watch soap operas because of various reasons such as recreation, resting, habitual motive and etc.In the sample group, with whom the survey was conducted, no attitude change based on watching soap opera was determined. Although they had emotional response with regards to the events occurring in the series, they were well aware that those events has nothing to do with the real world and do not accord with Turkish society. There is no data concerning the attitude change among the answers given by the women to the questions on the reasons of women watching soap operas.Personal and psychological characteristics of women as well as their socioeconomic conditions have effects on women in terms of watching soap operas. However, this effect is not as significant as expected. On the contrary, it is seen that the sample group started to tend watching certain spiritual programs instead soap operas as much as they used to.