Nogay Masalları
Nogai Tales
- Tez No: 277241
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 497
Özet
Bu çalışmada, Nogay Türklerine ait orijinal masal metinlerinden hareketle Nogay masallarının yapısı ve içeriği incelenmiştir. Öncelikle Nogaylar ve Nogay masalları genel olarak değerlendirilmiştir. Sonra bu masallarda yer alan kahramanlar, motifler, nesneler, mekânlar, temalar ekseninde Nogay masal anlayışı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, evrensel masal tasniflerinden yaralanarak, eldeki masalların tasnifi ve tahlili yapılmıştır. Üzerinde çalışılan masal metinleri, Türkiye Türkçesi'ndeki varyantları ile karşılaştırılmış ve metinlerdeki değişmeler tespit edilmiştir. Son bölümde, elde edilen Nogay masallarına ait metinlerin transkripsiyonu yapılmış ve bu metinler Türkiye Türkçesi'ne aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this work the structure and contents of Nogai tales that belong to orijinal texts were analyzed. Before all else the Nogais and Nogai tales were put into good account. Then by analying the charecters, motif, objects, places, and the theme, were put together to get the main idea of the Nogai tales. Also by looking at the examples of other universal tales the assortment and analyze of the stories in the hand were made. The stories that are being worked on were compared with the variants from Turkeys Turkish and the changes in the texts were seen. İn the end, tales that belong to Nogai tales had their transcription made, and these tales were transfered to Turkeys Turkish.