Kayıtdışı ekonomi ve iktisadi dalgalanmalar:Türkiye örneği
The relationship between informal economy and economic fluctuations: Turkey case
- Tez No: 277245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN NAİM ARDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmanın, birinci bölümünde kayıtdışı ekonominin tanımı, nedenleri ve ölçme yöntemleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, dünyada ve Türkiye'deki kayıtdışı ekonominin boyutları araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, iktisadi dalgalanmaların tanımı, nedenleri ve kayıtdışı ekonomiyle başlıca makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise önce Tanzi'nin nakit para talebi yöntemi kullanılarak Türkiye'de 1975-2008 dönemi için kayıtdışı ekonominin tahmini yapılmış daha sonra Granger nedensellik testi uygulanarak kayıtdışı ekonomiyle iktisadi dalgalanma arasındaki ilişki araştırılmıştır. Test sonucunda; ?kayıtdışı ekonomiden iktisadi dalgalanmaya doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi mevcut değildir? bulunmuştur. Ancak, iktisadi dalgalanmalardan kayıtdışı ekonomiye doğru zayıf bir nedensellik ilişkisinin varlığı tespit edilmiştir. Büyüyen kayıtdışı ekonomilerin, ülkelerin iş döngülerinde tüketim, üretim ve yatırımlarında daha fazla oynaklığa, istikrarsızlığa neden olduğu bilinmektedir. Kayıtdışı ekonominin genişliğinin azaltılarak, ekonomik faaliyetlerdeki dalgalanmaların daha yumuşak yaşanmasının sağlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of study, the defination, reasons and method of informal economy is defined. In the second part, the size of informal economy in the world and in Turkey is researched. In the third part, the defination, reasons of economic fluctuations and the relations between informal economy and main macro economic variables are defined. In the fourth part, first of all the projection of informal economy in Turkey in the period of 1975-2008 is determined by using Tanzi?s method of cash demand and then by using Granger causality test, the relation between informal economy and economic fluctuation is researched. In the result of these tests, ?There is no one way causality relation from informal economy to the economic fluctuation? is found. But in economic fluctuations, a poor causuality is found towards the informal economy. It is determined that, increasing informal economies causes volatility and inconsistency in countries business cycles, consumption, production and investments. In order to ensure the fluctuations in economic activities to be lived softly, taking necessary precautions is proposed by decreasing the range of informal economy.