Türkiye'de sosyal bilimcilerin Cumhuriyet Dönemi toplumsal tabakalaşma sistemine ilişkin görüşleri
The opinions of sociologists in Tturkey about social stratification of Turkey Republic
  1. Tez No: 277265
  2. Yazar: BEDİR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sosyolojinin en merkezi problemini kuşkusuz tabakalaşma olgusu işgal etmektedir. Sosyoloji içerisinde önemli bir konumda bulunan tabakalaşma olgusuna Türkiye'deki sosyal bilimciler Batı sosyal bilimcileri seviyesinde ilgi göstermemiştir. Olgu ile ilgilenen sosyal bilimcilerimizin tabakalaşma olgusunu ele alırken dünya görüşlerinden etkilendikleri görülmüştür. Zaten tabakalaşma konusunda sınırlı sayıda sosyal bilimcinin ilgileniyor olması ve bu sosyal bilimcilerin ideolojik kaygılar taşıyor olmaları nedeniyle bu alandaki bilgi üretimi sınırlı kalmıştır.Bu çalışma, tabakalaşma literatürünün Cumhuriyet dönemi Türk sosyal bilimcileri ve entelektüellerinin inceleme ve araştırmalarından oluşan kısmı ile kendini sınırlandırarak, Cumhuriyet dönemi Türk toplumunun tabakalaşma yapısına ilişkin görüşlerin bir envanterini yapacaktır. Tabakalaşma konusunun sosyolojinin en çetrefilli alanlarından biri olması ve kavramsal netliğin olmaması; ilgili kavramların yeniden ele alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu sebeple çalışmamızda ilk olarak tabakalaşma olgusunu ele alınırken kullanılan kavramlar incelenmiştir.Daha sonra, çalışmanın sınırları çerçevesinde, Türk tabakalaşma sistemine ilişkin farklı kuramlar ve bu kuramlarda kullanılan kavramların içerikleri ele alınmıştır. Bundan sonra her bir sosyal bilimcimizin Türkiye'nin toplum yapısına ilişkin görüşlerine geniş yer verilmiştir.Sonuç olarak, sosyal bilimcilerin Cumhuriyet Dönemi Türkiyesi'ndeki tabakalaşma sistemine ilişkin görüşleri ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of social stratification is the most important concern of sociology. Turkısh sociologists weren?t interested in social stratification at the level of European and American sociologists.It is observed that our sociologists who are interested in this concept interection with their ideological reasons. The production of information at this concept is restricted.There are two reasons of that. One of them is limited number of sociologists who investigate on social stratification. Other reason, these sociologists have ideological concerns.This study makes an examination of wiews concerning social stratification in Turkey Republican society by limiting itself to that part of the above mentioned literature which consists of the Works produced in the Republican period by the turkish social scientists and intellectuals. To analyse these views requires an examination of basic concepts concerning the issue of social stratification in sociology. By taking this need into account, firstly, the concepts are used in the explaining the phenomenon of social stratification in obstract are investigated.Following this, the study concantrates, within its specified limits, theories which are related with Turkısh stratification system and concepts which are used in these theories are examined.After that, Our sociologists? ideas which are about structure of Turkey society are made contact with detailed.Finally, the opinions which are about Turkey Republican social stratification system of sociologists are put forward.