Başlangıçtan Emevîlerin sonuna kadar Anadolu'da İslâm - Bizans mücadelesi
Conflict Between Byzantine and Islam From The Beginning to Umayya's Age
  1. Tez No: 277280
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YAŞAR KOPRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Üzerinde yaşadığımız vatan Anadolumuz; Türk , İslâm ve Dünya Tarihi açısından büyük bir öneme sahiptir. Türkler tarafından ebedi vatan yapılmadan evvel de Anadolu'ya Müslüman fetih hareketleri düzenlenmiştir. Tezimizde işte bu dönem ?Başlangıçtan Emevîlerin Sonuna Kadar Anadolu'da İslâm-Bizans Mücadelesi? adı altında incelenmiştir. Tezimizin tarihi çerçevesini oluşturan ve Hz. Peygamber'in Bizans İmparatoru'na gönderdiği İslâm'a davet mektubuyla başlayan Bizans ? İslâm mücadelesi ; Suriye fetihlerinin ikmâli , Sugur teşkilatının kurulması , sayfiyye ve şiteviyye seferleriyle yeni bir mecrâya girmiş ve bunu Anadolu'daki askerî , idarî ve sosyal gelişmeler takip etmiştir. Yaklaşık bir asır boyunca Bizans'a karşı girişilen mücadeleler sırasında taarruz eden taraf genellikle Müslümanlar olmuş, Bizans ise bu taarruzlara karşı kendini müdafaa etmek zorunda kalmıştır. Bu taarruzların en önemlilerini 668 ve 670 yıllarında Emevî Halifesi Muâviye b. Ebi Sufyan zamanında iki defa ve 716 yılında Süleyman b. Abdulmelik zamanında gerçekleştirilen İstanbul Kuşatmaları teşkil etmiştir.Anadolu üzerinde yapılacak her türlü araştırmanın Türkler'in Anadolu'daki bekâsına hizmet edeceğini düşünmekteyiz.Anahtar Sözcükler1.Emevîler2.Anadolu3.Bizans4.Sugûr5.İstanbul Kuşatmaları
Özet (Çeviri)
Anatolia, the homeland we live; has a significant importance in the sense of Turkish, Islamic and World history. Before Turkish people had made Anatolia their homeland forever, conquest movements has been organized through Anatolia by muslims. Such term was examined under ?Conflict Between Byzantine and Islam From The Beginning to End of Umayya?s Age? name in our thesis. Byzantine ? Islam Conflict which had formed the historical framework of our thesis and had begun with an invitation letter to Islam sent by Mohammed to Emperor of Byzantine; went through a different way after accomplisment of Syrian conquests, establishment of Sugur organization, summer and winter wars and military, administrative and social developments in Anatolia followed that. During the conflicts against Byzantine for about one century, the attacting side was mostly muslims and other side Byzantine had to defense itself from those attacks. The most important attacks among those was composed of Istabul Encompassments achieved twice during Muaviye b. Ebi Sufyan, Umayya?s Hhalifa, in 668 and 670 years and during Suleyman b. Abdulmelik?s age in 716.We believe that every kind of researches done about Anatolia contributes to permanent presence of Turkish people in Anatolia.Key Words1.Umayya?s2.Anatolia3.Byzantine4.Sugûr5.İstanbul Encompassments