Cahiliye devrinden Emevilerin sonuna kadar Müslümanlarda tıbbi gelişmeler
Medical developments from the age ignorance to the end Emevis
  1. Tez No: 62527
  2. Yazar: GÜLSÜM SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
110 ÖZET İnsanın yaratılışından beri hayatının bir parçası olan tıp, İslam kültür ve medeniyetinin de çok önemli bir bölümünü teşkil eder. Müslümanlar tıbba ta ilk zamanlardan beri çok önem vermişler, Müslüman hekimler Kur'an ve sünnetin teşviki ve Mısır, iran, Hind ve Yunan kaynaklarından aldıkları tıbbi malumatı yoğurarak islam tıp teorilerini oluşturmuşlar ve bu ilmi çağımıza taşıyacak önemli eserler vermişlerdir. Biz tezimizde bu büyük oluşumun bir nevi hazırlık devresi diyebileceğimiz ilk zamanları; Cahiliyye devrinden Emeviler'in sonuna kadar olan dönemi ele aldık. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Araştırmanın metot ve kaynaklarıyla tıbbın mana ve menşeinden bahsettiğimiz bir girişten sonra birinci bölümde Hz. Peygamber (SAV)'in içinde yaşadığı ve insan olmak hasebiyle sağlıkla ilgili ilk kültürünü aldığı Cahiliyye Arap toplumunda tıbbı, ikinci bölümde Kur'an ve sünnetin terbiyesinde yetişen İslam toplumunun tıpla ilgisini, Hz. Peygamber (SAV)'in bu konudaki uygulamalarını, üçüncü bölümde dört halife devrinde ve Emeviler döneminde tıp ilminin seviye ve gelişimini inceledik. Başlangıçta tıp Arap yarımadasında bütün ilkel milletlerde olduğu gibi sihir ve büyü ile iç içedir. Bunun yanı sıra ilkel tedavi şekilleri de kullanılmaktadır. Hz. Peygamber (SAV) içinde bulunduğu toplumun tıbbi uygulamalarını haram olmamak kaydıyla benimsemiş bir insan olarak gerektiğinde tedavi olmuş Kur'an'ın da emir ve tavsiyeleriyle hıfzısıhha ve tedavi yollarına, hasta doktor ilişkilerine dair belli kaideler ortaya koymuştur. Dört Halife ve Emeviler devrinde Müslümanlar bu kaidelere sıkı sıkı bağlı kalmak hatta bir ibadet şuuruyla benimsemekle beraber özellikle Emeviler döneminde dış kaynaklı tıp bilgisi ile tanışmışlardır. İskenderiye ve Cundişapur tıp okullarıyla bizzat ilgilenen Emevi halifeleri bu okullarda isim yapmış tabiplerle dostluk kurmuşlar tıpla ilgili eserlerin tercüme edilmesine öncülük etmişlerdir. Böylece büyük İslam medeniyetinin oluşumunda önemli etkisi bulunan beş yüz yıl sürecek olan tercüme hareketleri Emeviler döneminde başlamış bu dönem islam tıbbının meydana gelmesinde bir hazırlık devresi olmuştur. islam tıp kültürünün oluşumunda önemli katkıları olan bu dönemin özellikle Müslümanların fetihler yoluyla dış kaynaklı bilgiyi elde ettikleri ve tercüme hareketlerinin başladığı Emeviler Döneminin geniş araştırmalarla incelenmesi gereklidir. Bizim tezimiz bu araştırmalara başlangıç mahiyetindedir. T.G. YÜKSEKÖ?RETİM KORU MERfö
Özet (Çeviri)
111 ABSTRACT Gülsüm SEZEN: Medical developments from the age of ignorance to the end of Emevis. Master thesis (Advisor: Dr İrfan AYCAN) Medicine, which is a part of the life since the cretaion of human constitutes on important part at both Islamic culture and civizilation, Muslims have given big importance to medicine for many years. By Supporting of Quaran, Sunnets and by mixing lessons from Egypt, Persia, Greek sources Muslim doctors made the medical thlories and made important sings In our thesis we have mentioned first times of big foundation from the age of gnorance to the end of Emevis Thesis consists of three parts. After the introduction which we have mes- tioned investigation methods and savces and the defination of medicine, in the first part the ignurance medicine in which our prophet (SAV) lived ha seen mentioned. In the second part the celation of the Islamic nation that were caltuated by Quaran and sünnet has seen men- tionet, in the third part we have examined the developmont and the level of medicine at the times of Emevis and 4 halife times. Firstly Medicine was with magic in Arap Island as we can see it in all ingorance nations. Moreover ignorance treatments were seing used. Our prophet (SAV) appropriated the medical applications of his nation provided that they weren't sin. He made rules abavt the relatuons between the patiends and the doctors with the help of suggetions and orders of Quaran. At the times of 4 Halife and Emevis muslims hold onto these rules. In the Emevis times Muslims faced with foreign medicine. Emevi Halites was interested in İskenderiye and Cundişapur medicine schools. They had friends with the doctors from these schools. They had the books about med icine translate, so the translation which would affect the development of Islamic culture for 500 years started at Emevis times. At the same time it was the prep-terms of Islamic Medicine.