Başlangıçtan Emevilerin sonuna kadar imar faaliyetleri
Since the beginning to the end of Umayyad period reconstruction activities
- Tez No: 81777
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ HİZMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
TEZ ÖZETİ ERKOÇOGLU Fatih, Başlangıçtan Emevilerin Sonuna Kadar İmar Faaliyetleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Sabri HİZMETLİ, s.209+52(ekler). Bu çalışmada başlangıçtan (Hz, Peygamber (sav)) Emevilerin sonuna kadar gerçekleştirilen imar faaliyetleri konu edilmiştir. Giriş ve iki bölümden oluşan bu çalışmamızın giriş kısmında“İmar”kavramı ve alanları ile İslâm öncesi Arab yarımadasına komşu ülkelerde gerçekleştirilen imar faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Birinci kısımda, Kur'ân'da ve hadislerde imar faaliyetleri ele alınmıştır. Burada konumuzla ilgili ayetler ve hadislere yer verilmiştir. Bu bölümün sonunda asıl konumuza girmeden önce kısaca imar faaliyetlerinin gerçekleştiği bölgeler zikredilmiştir. Çalışmamızın ana konusunu teşkil eden ikinci kısımda ise,“Başlangıçtan Emevilerin Sonuna Kadar İmar Faaliyetleri”başlığı altında; Şehirler, Camiler, Dâru'l-İmareler, Saraylar, Hamamlar, Kaleler, Çarşı ve Pazarlar, Hastaneler, Mezarlıklar, Köprüler, Kanallar, Tersaneler ve Menzil (Dâru'l-Züyûf) konuları işlenmiştir. Zikretmiş olduğumuz bu başlıklar kendi aralarında da alt başlıklara ayrılmıştır. Ayrıca incelemiş olduğumuz bu konularla ilgili harita, resim ve planlar da ek kısmında ilave edilmiştir. 190
Özet (Çeviri)
SUMMARY ERKOÇO?LU Fatih, Since The Beginning to the End of Umayyad Period Reconstruction Activities, Master Thesis, Advisor: Prof. Dr. Sabri HİZMETLİ, s. 209+52(Ekler). This study deals with the restoration activities since the beginning, le., Prophet Muhammed (pbuh) to the end of Umayyad Period This work consist of an introduction and two chapter. In the introductory chapter the concept of reconstruction (imar), its scope and reconstruction activities which realized pre-islamic era at the Arabian peninsula and neighboring coutries discussed In the first chapter, The Quranic and tradational (Hadith) sources of reconstruction elicited and discussed The relevant verses from the Quran and sayings of Prophet (pbuh) are mentioned here. At the end of this chapter the regions, where the reconstruction activities undertaken, are mentioned The second chapter, which is the main chapter of this study, deals with reconstruction activities under the title“Since The Beginning to the End of Umayyad Period Reconstruction Activities”. It includes, Cities, Mosques, Dâru'l- İmares, Palaces, Baths, Castles, Markets and Bazaars, Bridges, Graves, Channels, Shipyards andMenzils (Guest hosting places). Furthermore, we give some subtitles to these titles. In addition, we provide and give relevant maps, pictures and plans as an appendix at the end of our study. 191