Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın Marifetname'sindeki kozmolojik görüşlerinin analizi ve günümüz bilimi açısından değerlendirilmesi
The analysis of cosmological opinions of İbrahim Hakkı?s in the Marifetname book and its evaluation in terms of modern science
  1. Tez No: 277282
  2. Yazar: ARİF ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kozmoloji, insanlığın başlangıcından günümüzekadar tarihsel sürecin her döneminde filozofların,düşünürlerin, din adamlarının ve hatta halkın dikkatin çekmiş, bu konuda değişik teori ve düşünceler iler sürülmüştür.Biz bu çalışmamızda 18. yy. Osmanlı coğrafyasında ki kozmolojiye bakışı, Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın nazarında tahlil edip, İbrahim Hakkı'nın marifetname'sinde bahsettiği Batlamyus Sistemi, Kopernik Sistemi ve İslam Astronomisi başlığı altında ki kozmolojiyle ilgili teorilere 18.yy. Osmanlısında ki müslümanların nasıl baktıklarını anlamaya çalıştık. Ayrıca 20.yy. başlarında ortaya atılan ve günümüzde en geçerli teori olan ve bilimsel olarak temellendirilen Big Bang (Büyük Patlama) teorisinden bahsederek, kozmoloji biliminin günümüze kadar ki gelişim sürecini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Cosmology since the begining of humanityphilosophers and thinkers of the clergy have attracted the attention of the people. Different theories in this regard has been proposed18 th century work we do in the ottoman geography overview of cosmology from Erzurum İbrahim has commented. İbrahim hakkı?s in the marifetname ptolemy system the copernican system and that under islamic astronomy theories about cosmology theories about cosmology theories harder for 18th century, the muslims living in the ottoman have investigated how they look. Also 20 th century were put forth at the beginning of the?s and today is available from the big bang theory was mentioned, with this theory until today that we have tried to review the evolutionary process.