Milletlerarası Ticaret Odasının yapısı ve işleyişi
Framework and activivties of the International Chamber of Commerce
- Tez No: 277310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, milletlerarası ticaretin yaygınlaşması ve kolaylaştırılması için çalışmalar yapan millitlerarası özel bir kuruluş olan Milletlerarası Ticaret Odasının organları ve faaliyetlerini yakından incelenmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde, MTO'nun kuruluşunun tarihçesi, amacı ve organları anlatılmıştır. MTO'nun kurulduğu tarihteki dünya ekonomisindeki gelişmelerin MTO'nun ortaya çıkmasındaki ve daha sonraki faaliyetlerine etkisi bu bölümde anlatılmaya çalışılmıştır. MTO Anayasasının 2009 yılında değişmesinden sonra yönetim organlarında meydana gelen değişiklik bu bölümde açıklanmıştır. MTO tarafından düzenlenen kongre ve konferanslar ve MTO yayınlarından bu bölümde bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, MTO'nun tahkim alanında yaptığı çalışmalar MTO Tahkim Divanı ve MTO Tahkim usulünü düzenleyen kuraların incelenmesi suretiyle anlatılmıştır. MTO'nun milletlerarası ticari uyuşmazlıkları çözümü konusunda sunduğu seçenekler, ticari uyuşmazlıkların daha ortaya çıkmadan önlemek için hazırladığı örnek sözleşme ve kurallar, MTO'nun milletlerarası organizasyonlarla ilişkileri de bu bölümde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
BEYAZIT Arzu, Frame Work and Activities of International Chamber of Commerce, Master Thesis, Ankara 2010.In this thesis study, frame work and activities of International Chamber of Commerce, which is a special organization working out to get widespread and facilitate the international trade are analyzed.In the first part of the study, the history of the foundation, goal and agencies of ICC is stated. In this part, when ICC was founded, the effects of the developments in world economy to emergence and later activities of ICC are tried to be stated. Changes in managing body which occurred after revision of the ICC constitution in 2009 is explained in this part. Congresses and conferences held by ICC, ICC publications and relationships with international organizations are mentioned in this part. In the second part, ICC studies in arbitration area are stated by analyzing the rules that govern ICC Court of Arbitration and ICC arbitration methods. The offers optioned by ICC to solve the international trade disagreements, model contracts and rules prepared by ICC to avoid trade disagreements before they emerge, activities run by ICC via its technical commissions are also stated in this section.