Terörle mücadeleden doğan zararların karşılanmasında idarenin sorumluluğu
The administration's responsibility of compensating the damages caused by fight against terrorism
- Tez No: 277309
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşlem ve eylemlerinden doğan zararlardan sorumlu olan idarenin, kendi faaliyet alanı dışında gelişen terör eylemleri ve kendi işlem ve eylemleriyle belirlenen terörle mücadele faaliyetleri sırasında oluşan zararlar karşısında sorumlu olup olmadığının tespiti ve sorumluluğunun kapsamı uzun yıllar tartışılmıştır. Bu çalışmada da terör eylemleri veya terörle mücadele faaliyetleri çerçevesinde yürütülen faaliyetlerden doğan zararların, idarenin sorumluluğu kapsamında idarece karşılanması sürecine ilişkin teori ve uygulamalar, kapsamlı olarak incelenmeye çalışılmıştır.Yargı organlarının içtihatlarıyla kabul edilen ve çalışmamızda da Danıştay kararları çerçevesinde incelenen sosyal risk ilkesi, hukuki olarak temellendirilememiş; son yıllarda yapılan kanuni düzenlemelerle de kapsamı daraltılmıştır. Çalışmamızın ağrılıklı kısmını oluşturan yargı kararlarıyla terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerden doğan zararların tazmininin hukuki çerçevesi belirlenmeye çalışılmıştır.5233 sy. Kanunun öngördüğü tazmin usulünün de etkisiyle terör eylemleri veya terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler nedeniyle uğranılan zararlarda, sosyal risk ilkesinin uygulanması yerine olayda hizmet kusuru araştırması yapılmalı ve idarenin olası kusurları, sosyal risk ilkesiyle perdelenmemelidir.
Özet (Çeviri)
Administration is responsible of damages caused by its operations and actions. Whether or not administration is responsible of terror actions developing out of its area and its actions and operations during fight against terrorism, and also determination of content of its responsibility have been argued for a long time. In this thesis, theories and applications about the process that administration?s covering the damages caused by terror actions and fight against terror will try to be examined.Social risk, which is accepted by jurisprudence of judicial bodies, and examined in this thesis as a part of Danıştay (High Administration Court) decisions, is not grounded legally. Also with the legal regulations content of the social risk is reduced. Jural outline of judiciary decisions which covers a major part of the thesis, and terror actions and compensation of damages caused by activities of fight against on terrorism is trying to be determined.In terror actions or damages caused by activities of fight against terrorism, with the impact of bearing Law No. 5233, instead of implementing the principle of social risk, ?faute de service? should be investigated. Moreover, probable deficits of administration should not be concealed with the principle of social risk.