Konya Ovası drenaj şebekesi sularının sulamada kullanılması ve ortaya çıkaracağı sorunlar
  1. Tez No: 27732
  2. Yazar: AHMET MELİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi KONYA OVASI DRENAJ ŞEBEKESİ SULARININ SULAMADA KULLANILMASI VE ORTAYA ÇIKARACA?I SORUNLAR Ahmet Melih YILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ 1993, Sayfa:52 Jüri : Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Mehmet KARA Yrd. Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Bu araştırma, Konya Ovası Ana Drenaj Kanalı ve buna bağlı 4 ayrı drenaj ka nallarındaki su kalitelerinin belirlenmesi ve bunların sulamada kullanılabilirliğinin tes- biti amacıyla 1991-1992 yılında yapılmıştır. Drenaj kanalları güzergahları üzerinde seçilen 17 ayrı noktadan 12 ay süreyle aylık su örnekleri ve bu sularla sulanan bazı ara zilerden de toprak örnekleri alınmıştır. Araştırma sonucunda, toprakların çoğunluğu tuzlu ve sodyumlu toprak özelliği göstermiştir. Drenaj kanallarındaki suların büyük bir kısmının 3. ve 4. sınıf sulama suyu kalitesinde olduğu ve sulamada kullanılmasının uygun olmadığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Drenaj, drenaj kanalı, tuzlulaşma, sodyumlulaşma, SAR,ESP,ECxlO-6
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE PROBLEMS RAISED FROM USING OF THE DRAINAGE NETWORK WATER OF KONYA PLAIN AS IRRIGATION WATER Ahmet Melih Yılmaz Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Agricultural Structural and Irrigation Department Supervisor. Asst Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ 1993, Page:52 Jury : Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Mehmet KARA Asst Prof Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ This research was carried out to determine water quality of the main drainage canal and four drainage canals which connects with the main drainage canal in Konya Plain during 1991-1992. In addition, this water was investigated from the stand point of suitability for irrigation. Water samples were taken from 17 different points once a month during the 12 months on the drainage canal routes. Soil samples were collected from the areas where drainage canals water was used as irrigation water. According to the results of the investigation, most of the soil samples are saline and alkali. Drainage canals water are generaly belong to 3th and 4th irrigation water qu ality class. Consequently this water was found not to be suitable for irrigation. KEYWORDS: Drainage, drainage canal, salinity, alkalinity, SAR, ESP, EC x 10"6 n