Değişik kökenli bazı domates (Lycopersicon esculentum Mill.) genotiplerinin Çukurova koşullarında nemli-yüksek sıcaklığa uyumları ve çiçek tozu verimlilikleri
  1. Tez No: 27733
  2. Yazar: SEBAHATTİN ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
6. ÖZET Araştırma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde, yüksek sıcaklığı tolerant olarak bildirilen bası genotiplerin, Çukurova koşullarında nemli-yüksek. sıcaklık koşullarına uyumlarını saptamak amacıyla İ991 ve 1992 yıllarında yapılmıştır. Denemede birinci ve ikinci yılda toplam 38 genotip ve çeşit kullanılmıştır. Birinci yılda Fransa'dan getirtilen 20 farklı genotipe ek olarak Türkiye'de yaygın yetiştiriciliği yapılan 5 çeşit tanık olarak toplam 25 genotip denemeye dahil edilmiştir. İkinci yılda; birinci yılda yerli ve yabancı orijinli, 21 genotipten selekte edilen 11, Fransa'dan getirtilen 2 ve birinci yıl kullanılan 20 genotip olmak üzere toplam 33 genotip kullanılmıştır. Materyal birinci yılda mayıs ve temmuz aylarında ikinci yılda ise mayıs ve haziran aylarında arazideki yerine tesadüf blokları deneme desenine göre 3 yinelemeli olarak dikilmiştir. Denemede,- genel görünüş ana gövde çapı, bitki boyu, çiçek tozu canlılığı ve çimlenme yeteneği, meyve tutma onu ve verim gözlemleri yapılmıştır. Araştırmada yapılan tüm gözlemlerin değerlendirilmesi sonucu Çukurova bölgesinde haziran ayındaki nemli-yüksek sıcaklık koşullarına B-91, B3-3-2, B2-1-1 ve B3-2-1 genotiplerinin diğer genotiplere göre daha uyumlu olduğu, H2274 genotipinin ise uyum gösteremediği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research, has been done to determine if some genotypes which have al reads observed as heat tolerant, to tolerance of humid -high temperature during June and July in Çukur ova,, which has subtropical climate in İ991 and 1992. In total 38 genotypes have been used in both these years. In the.first year, 20 genotypes which were brought from France have been used and 5 cultivars produced in Turkey have been used as controls. 11 genotypes which have been selected from the first years results and 2 genotypes from France along with 20 genotypes which had been used in the first year. In total 33 genotypes were used in the second year. The plants were planted in May and July in the first year, in the second year planting took place in May and June (Sandomised blocks in 3 replications). In this research some parameters have been observed. These were morphologycal appearance of leaves,, length of the plants, stem diameter of plants, pollen viability, ability of pollen germination fruit set and yield. The results have shown that, in Çukurova region B-91, B3-3-2, B2-1-1 and B3-2-1 genotypes are more tolerant to humid -high temperature than the other genotypes during June whilist H2274 cult i var was found to be sensitive to same conditions.