Son onlu yıllarda Türk tarımında üretim ve verimlilikte gözlenen gelişmeler üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27731
  2. Yazar: MÜJGAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇIKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
150 ÖZET Bu çalışma Türkiye tarımında 1968-1990 döneminde ve¬ rimlilikte meydana gelen gelişmelerin ortaya konulması ama¬ cı ile yapılmıştın.Bu paralelde çalışmada ölçülebilir nite¬ likte olan işgücü,mekanizasyon,yatırım tutarları,gübre gibi girdiler dikkate alınarak birim girdi başına elde edilen ve¬ rimlilik değişmeleri üzerinde durulmuştur.Ayrıça elde edilen sonuçların bazı ülkelerle de karşılaştırması yapılmıştır. Bilindiği gibi 1960'lardan bu yana ülkemiz tarım arazilerini genişletme olanağı hemen hemen ortadan kalkmış¬ tır. Bu bakımdan tarımsal üretimin artması birim alandan el¬ de edilen verimlilik artışlarıyla mümkün olabilecektir.Ta». rımda verimlilik artışları ise modern girdilerin ve yeni teknolojilerin uygulanması ile sagl'anabilir. Ele alınan dönemde ülkemizde modern tarım girdileri¬ nin kullanımında önemli gelişmeler kaydedilmiştir.özellik¬ le da traktör ve gübre kullanımında gözlenen gelişmeler dikkat çekicidir.Bununla birlikte 1980'den sonra modern girdilerin kullanımında gözlenen gelişmeler 1968-80 döne¬ mine göre daha yavaş olmuştur.Bu yavaş gelişmede,Sfa'rkiye1de sabit sermaye yatırımlarının dağılımında tarım aleyhine göz¬ lenen gelişmelerin büyük etkisi olmuştur.Nitekim 1968 yılın¬ da toplam yatırımlar içinde tarım yatırımlarının payı % 15 iken 1990'da bu pay % 6 'ya düşmüştür. Bu görünüm karşısında tarımda verimlilik oranların¬ da gözlenen gelişmeler de yetersiz kalmıştır.Ele alınan dö¬ nemde tarımda işgücü verimliliği (1968 baz alındığında) 1990 yılında 2.2 kat artmıştır.Tarım-dışı sektörlerde işgü¬ cü verimliliği ise genel olarak tarımın ortalama 5 katı ci¬ varında gerçekleşmiştir.Tarımda arazi verimliliği 1990 yı¬ lında baz yıla göre 1.7 kat artmıştır.Genel olarak tarımdagerek işgücü verimliliğinde gerekse arazi verimliliğinde Türkiye diğer ülkelerin çok gerisinde kalmıştır. Çalışmada ayrıca tarımda sermayenin marjinal verim¬ liliği diğer sektörlere göre daha yüksek bulunmuştur.Yani tarıma yapılan ek bir birimlik yatırım,ekonominin diğer sektörlerine göre daha yüksek düzeyde gelir yaratabilmek¬ tedir. Bilindiği gibi gelişmekte olan ülkeler ekonomisinde ve özellikle tarım kesiminde sermaye unsuru zayıf ve yeter¬ sizdir. Yine, özellikle Türkiye ekonomisinde tarımsal yatı-.rımların son yıllarda azaldığı görülmektedir.Ancak tarım-. sal verimliliğin arttırılmasının büyük ölçüde sermaye kul¬ lanımına dayandgı da bir gerçektir.Bu nedenle tarımda ser¬ maye miktarının arttırılabilmesi devletin uygulayacağı ba¬ zı politikalar ve mali yardımlarla söz konusu olabilir. Türkiye tarımında kısa dönemde alınacak bir takım tedbir¬ lerle verimliliği bir ölçüde de olsa arttırmak mümkündür. Ancak uzun dönemde verimlilik artışlarının sağlanabilmesi için öncelikle tarım kesiminde yapısal bozuklukların gi¬ derilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
J-^/t- SOMMA.RY îhis survey is mad© for purpose of indicating the de- velöpments that two place in productivity of Turkish agri¬ culture in th© period of 1968-1990.in this survey the chan- ge of productivity per unit input is emphasized by conside- ring such inputs as labor force,mecanics,cost of investments and fertilizers.Moreover,the results obtained are compored with some other countries. As known the opportunity of enlorging the agricul¬ ture lands of our country has almost disoppeauied sine© 1960. There fore the increase in agricultural production will be possible with the increase of productivity per unit area. while the increase in agricultural productivity can be ac- hieved with modern inputs and with application of new tech*- nologes. in period at issue important advancements have been made in using of modern agriculture inputs in our country, Aspecialy the improvements in using traks and fertilizers are noticible.However improvments in using of modern inputs observed after 1980 are slower in comparison to those ob- serve in 1968-1980 period.The developments in the distri- bution of fixed capital investments in Turkey against ag¬ riculture have had important efect on this slow progress. Whereas the share of agricultural investments in total investments is % 15 in 1968 in 1990 this rate decreased to % 6. in wiew of this the increase in agricultural pro¬ ductivity ratio has been insufficient.In a for mentioned period productivity of labor force in agriculture (when 1968 is taken as basış) has increased 2.2 times in 1990. in extra agriculture sector productivity of labor force has genarally been almost 5 times of that of agriculture.153 Land productivity in agriculture has increased 1.7 times in 1990 acording to the base year. In general Turkey is quite backword in agriculture in terms of both labor for ce productivity and land productivity in comparison with other countries in this survey. However marginal productivity of capital in agri culture has been found so high ifhen compared with other sectors. That is to say one unit of investment made on agriculture produces a higher income when compared to the other sectors of economy. At> imown in the economy of developing countries and especially in agriculture sector, capital is insuffi- cent. Moreover, especially in Türklük economy agricultural investments have decreased in recent years. However it is realrty that increasing agricultural productivity depends lorgely on capital wing. There fore increasing the amount of capital in agriculture can be possible with some poli ces and subsides of the government.lt is possible to inc rease the productivity in agriculture, even if to some ex tent, with some precoution to be taken in the short run. But inorder to be able to promote productivity increase in the long term, firstly it is necessary to eliminate the farlures in the structure of agricultural sector.