Osman Şahin'in hikayeleri (yapı-tema-anlatım)
Osman Şahin's stories ( structure-theme-expression)
- Tez No: 277336
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Türk hikayeciliğinin değerli isimlerinden Osman Şahin'in hikayelerini belli bir plan dahilinde incelemek ve yazarın edebiyatımızdaki yerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde yazarın hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde ise yazarın on hikaye kitabı yayımlandıkları tarihe göre sırasıyla incelenmiştir. Her kitap; zihniyet, yapı (olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekan), tema ve anlatım başlıkları altında ayrı ayrı çözümlenmiştir.Osman Şahin, 1970'lerin başından günümüze kadar yüzden fazla hikaye yayımlamıştır. Toplumcu ve eleştirel gerçekçi bir edebiyat anlayışına sahip olan yazar, hikayelerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Toroslar'ın kırsal kesimlerinde yaşayan insanları anlatmıştır. Hikaye tekniğine önem veren Osman Şahin, her hikaye kitabında yeni anlatım teknikleri denemiştir. Osman Şahin'in hikayelerinde kullandığı dil de mahallî kelimeler, deyimler ve atasözleri ile bezenmiştir.Osman Şahin; roman, belgesel roman, çocuk hikayesi, deneme gibi türlerde de eserler vermiştir; ancak yazarın en başarılı olduğu edebî tür hikayedir. Türk edebiyatında hikaye türünün en dikkate değer örneklerini veren Osman Şahin'in hikayelerini ayrıntılı bir şekilde tahlil eden bu çalışma,Türk hikayeciliği ile ilgili yapılacak diğer çalışmalara katkı sağlamak amacındadır.
Özet (Çeviri)
This study has been made to examine in a certain plan the stories of Osman Şahin, one of the leading authors of the Turkish story, and to determine the place of the author in Turkish literature . In the first section of the study, information on the life and literary personality of the author has been given and in the second section, ten story books of the author has been examined in turn according to their publication dates. Each book has been separately analysed under the headings of mentality, structure ( plot, characters, setting), theme and expression.Osman Şahin has published more than a hundred stories from the beginning of the 1970?s until today. Having a socialist and critical realist sense of literature, the author has told of people living in rural areas of Eastern and Southerneast Anatolia and Taurus in his stories. Attaching importance to story technique, Osman Şahin has tried new story techniques in his each story book. Osman Şahin has embellished the language of his stories with local words, idioms and proverbs.Osman Şahin has also created works in genres of novel, documentary novel, children?s story and essay but the story is the literary genre in which he is best. This study which has analysed in detail the stories of Osman Şahin, who has written the most noticable stories of Turkish Literature, aims to contribute to future studies on Turkish story