Buğday başağında büyüme ve gelişme süreçleri ile verim arasındaki ilişkiler üzerinde bir araştırma
- Tez No: 27734
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
46 ÖZET Bu araştırma 1990-1991 yetiştirme mevsiminde Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında yapılmıştır. Bölgenin iki ekmeklik ( Cumhur iyet-75, ÇÜZFT-10014) ve iki makarnalık (Balcalı-85, ÇÜZFT-00006) genotipi ele alınarak genotiplerin anasapmdaki apeks büyüme ve gelişimi farklı iki azot dozu (120 ve 200 kg ha-1) altında incelenmiştir. Başak ağırlığının saptandığı dönemden önce ele alınan özellikler üç tekrarlamalı, başak ağırlığından itibaren ele alınan özellikler ise dört tekrarlamalı olarak değerlendirilmiştir. Faktöriyel deneme desenine uygun olarak planlanan araştırmada anasapta yaprak, kardeş ve başak büyüme ve gelişmesi, anasap başağı strüktürü incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir 1. incelenen genotiplerin anasapmdaki yaprak sayıları benzer bulunmuş ve ortalama 9.3 yaprak tespit edilmiştir. 2. Genotiplerde kardeş sayıları yönünden farklılık saptanmamış, bitki başına maksimum kardeş sayısı ortalama 1.5 olarak tespit edilmiştir. 3. Anasap tepe meristem (apeks) 'inde oluşturulan başakçık sayısı yönünden genotipik farklar ortaya çıkmamış, başak başına ortalama 18.8 başakçık tespit edilmiştir. 4. Çiçeklenme döneminden önce ekmeklik genotiplerde anasap başağına kurumadde birikiminin daha hızlı olduğu gözlenmiş, tepe başakçısının oluştuğu dönemde ekmeklik genotiplerin başakları makarnalıklardan daha ağır (ekmeklik genotiplerde ortalama 0.31 mg; makarnalık genotiplerde ortalama 0.19 mg) bulunmuştur. Ancak çiçeklenmeden sonraki dönemde makarnalık geno t iplerdeki madde birikimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Sonuç olarak olgunluk döneminde47 makarnalık genotiplerin başakları ekmeklik genotiplerin başaklarından daha ağır (ekmeklik genot iplerde ortalama 2.4 g; makarnalık genot iplerde ortalama 2.8 g) ölçülmüştür. 5. Sadece Cumhuriyet-75 ve Balealı-85 çeşitleri arasında başaktaki dane verimi ve strüktürü için yapılan karşılaştırmalarda, çeşitler arasında başaktaki dane sayısı yönünden önemli farklar saptanmış; Balcalı-85'te 49, Cumhur iyet-75'te ise 44 dane tespit edilmiştir. Balcalı-85' in Cumhuriyet-75 'e kıyasla daha yüksek sayıda dane içermesi Balcalı-85 'teki başakçıklarm Cumhuriyet-75 'teki başakçıklara göre daha fazla sayıda dane içermesinden ve Cumhuriyet-75 'in steril başakçık sayısının fazla olmasından ileri gelmektedir. Her iki çeşitte de başaktaki orta alt başakçıklarm diğer başakçıklara kıyasla dane sayısı, dane ağırlığı ve dane verimi yönünden daha yüksek değerler gösterdiği saptanmıştır. Dane veriminin başakçıklara göre dağılımı dane ağırlığından çok, dane sayısı ile benzerlik göstermiştir. Uygulanan yüksek azot dozunun İncelenen özellikler üzerinde önemli bir etki yapmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY This study was carried out at the research farm of Field Crop Department of Agriculture Faculty of Çukurova University during the season of 1990-1991. The study was conducted on two bread ( Cumhur iyet-75, ÇÜZFT-10014) and two durum (Balcalı-85, CÜZFT-00006) wheat genotypes. The field trial was conducted in randomized complete block design. Main-stem apex growth and development were studied under two levels of nitrogen fertiliser (120 and 200kg ha-1). The observations before heading were considered with three replications and the other observations were with four replications. The resullts of the study were summarised as fallows: 1. Genotypes studied showed that there were no differences in the number of leaves and the average was 9.3 leaves on the main stem. 2. It was found that genotypes were not different in terms of tiller numbers. The maximum tiller numbers were 1.5 on the average. 3. It is observed that the spikelet numbers of main stem apex were similar. On the average, it was 18.8 spikelets per ear. 4. The dry matter accumulation in the main stem ear of bread genotupes was greater than durum genotypes. During the forming stage of terminal spikelet, the bread wheat genotypes weighed heavier than durum genotypes (on the average, for bread wheat genotypes 0.31 mg and for durum genotypes 0.19 mg). But after flowering stage, dry matter accumulation was greater in the durum genotypes and at the stage of maturity the durum genotypes weighed heavier than bread wheat genotypes (for bread wheat 2.4 g and for durum wheat 2.8 g on the average.49 5. The comparison of ear grain yield and components was made only between two cultivars namely Cumhur iye t -7 5 and Balcalı-85. Significant differences were found between cultivars in terms of grain numbers in the main stem ear. Balcali-85 had a higher grain numbers/spikelet ratio than Cumhuriyet-75 and Cumhuriyet-75 had a higher sterile spikelet/spike ratio. Because of these reasons Balcali-85 had more grain numbers/spike than Cumhuriyet-75 (49 grains/spike in Balcali-85 and 44 grains/spike in Cumhuriyet-75). In both of cultivars, the spikelets in the middle below of the ear had a higher grain number, grain weight and grain yield than the other ones. The distribution of grain yield to the spikelets in the ear was close to the distribution of grain number more than the distribution of the grain weight. It was confirmed that the subjects investigated were not affected by the high level of nitrogen applications.