Adana'da mısır ekilişlerinde uçakla herbisit uygulamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27735
  2. Yazar: İLHAN ÜREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
74 6.6ZET Tarım alanlarının bundan sonra arttırılamayacağı bilinmektedir. Bu nedenle artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birim alanda elde edilen ürün miktarım arttırmak tarımcıların hedefi olmuştur. Bu hedefe ulaşmak için, tekniğine uygun tarım yapmak ve kaliteli tohumluk kullanmak gerekmektedir. Ayrıca, ürüne ortak olan zararlı, hastalık ve yabana otlarla savaşmak gerekmektedir. Burada, kültür bitkisinin besin maddesine, suyuna, ışığına ortak olan ve birçok hastalık ve zararlıya yataklık yapan yabancı otlarla savaşmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman yabana otların zararı gözle görülemediğinden savaşımı ihmal edilmektedir. Günümüzde yabana otlarla savaşımın önemi anlaşılmış olup, gün geçtikçe herbisit uygulanan alanlar ve herbisit kullanım miktarı artmaktadır. Bu çalışmada uçakla yapılan uygulamada, püskürtme sıvısının, yabana otlar üzerindeki; damla dağılımı, kalıntı miktarı, herbisit etkinliği ve uçak iş veriminin bulunması amaçlanmıştır. Deneme, Çukurova Tarım işletmesine ait mısır tarlalarında yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda çakış sonrası yabana ot savaşımının,geniş yapraklı yabana otların 2-6 yapraklı olduğu dönemde yapılmasının gerektiği bildirilmektedir. Uygulamanın bu dönemde yapılması gerçekleştirilmiştir. Denemede; Cessna Ag Truck tarım uçağında 69 adet Dİ 0-45 konik huzmeli meme takımı kullanılmıştır.Deneme 4.67 L/da'lık hacimsel uygulama normuyla geroskleştirilmiştir. Denemeden önce meme verdisi, uçak yer hızı ve diğer kalibrasyon parametreleri ölçülmüştür. Deneme anında meteorolojik ölçümler yapılmıştır. Bu ölçüm sonuçlarına göre hava stabilite katsayısı (SR); 10.06 ve dağılım katsayısı (Pk); 2.60 olarak hesaplanmıştır.75 Mısır sıra arasına yerleştirilen yatay yüzeyli sehpalar üzerindeki suya duyarlı kağıtlardan fiziksel damla analiz yöntemi ile damla dağılımı belirlenmiştir. Suya duyarlı kağıtlar üzerindeki damla leke çapları mikrometreli mikroskopla ölçülmüştür. Leke çapları, geliştirilen bir bağıntı ile gerçek damla çaplarına dönüştürülmüştür. Gerçek damla çaplan yardımıyla damla spektrumu ve karakteristik çap değerleri NMD, VMD, MMD ve CH hesaplanmıştır. Damlaları en iyi karakterize eden hacimsel orta çap (VMD) 267.3 um olarak bulunmuştur. Birim yüzeyde damla sayısı; dağılım genişliğinde 25.95 adet/cm2 iş genişliğinde; 28.4 adet/cm2 olarak bulunmuştur. Damla dağılım düzgünlüğü (% CV) varyasyon katsayısıyla kontrol edilmiştir. Dağılım genişliğinde % 27.13 ve iş genişliğinde % 22.50 olarak hesaplanmıştır. Kalıntı dağılımının saptanması amacıyla, fluorometrik analiz yönteminden yararlanılmıştır. Bu nedenle Turner yapımı filtreli 111-00 model fluorometre kullanılmıştır. Püskürtme sıvısının içerisine BSF iz maddesi,metil alkol ve herbisit ilave edilmiştir. Deneme öncesinde püskürtme sıvısının aynısı laboratuvarda hazırlanmış ve fluorometrenin kalibrasyanu yapılmıştır. örneklemeler; Mısır bitkisinin 3 yönünde bulunan yabana ot yüzeyinde ve yabana ot boyunda yerleştirilen yatay yüzeyli sehpa üzerindeki filtre kağıtlarıyla yapılmıştır, örnekleme yüzeylirinden elde edilen ve BSF iz maddesi içeren çözelti deney tüplerine alınmış bağıl fluorometre okuması Fu (%) yapılmıştır. Buna karşı gelen çözelti konsantrasyon (Cu) değerleri hesaplanmıştır. Bu değerler yardımıyla birim alandaki kalıntı miktarı (Gp) hesaplanmıştır.76 Yabancı ot yüzeyindeki ve filtre yüzeyindeki ortalama kalıntı miktarı dağılım genişliğinde sırasıyla 12.35 pdL/an2.10“2ve 8.55 jttL/cm2.10”2 olarak bulunmuştur, iş genişliğinde kalıntı miktarı sırasıyla 13.68 uL/cm2.10“2 ve 11.35 uL/cm2.10”2 olarak bulunmuştur. Kalıntı miktarının dağılım düzgünlüğü varyasyon katsayısı (% CV) ile incelenmiştir. Yabana ot yüzeyileri için varyasyon katsayısı, dağılım genişliğinde % 36.76, iş genişliğinde % 28.37 olarak bulunmuştur. Filtre yüzeyleri için varyasyon katsayısı dağılım genişliğinde % 58.38, iş genişliğinde % 37.32 olarak bulunmuştur. Kalıntı oranlan; kabul edilen iş genişliğinde ve yabana ot yüzeyinde % 29,29, filtre kağıtlarında % 24,30 olarak hesaplanmıştır. Herbisitin etkinliği saptanmış olup, parselde bulunan geniş yapraklı yabana otlara karşı 1-9 EWRS (AYAK) skalasına göre % 90'ın üzerinde etkili olmuştur. Ayrıca, mısır bitkisinde fîtotoksik etki görülmemiştir. Araştırmada kullanılan Cessna Ag Truck tarım uçağında toplam sorti süresi 20 min ve iş verimi 300 da/h olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY It is known that the agricultural areas can not be increased. For this reason, agriculturist's target is to increase the obtained crop production per unit area by the aim of satisfying the demands of increasing population. It is necessary to use the properly technical methods and certificate seeds and to control pests, diseases and weeds which share our production. It is clearly seen that to control the weeds which many diseases and pests live on them and share their production, is very important. Many time, to control weeds is omitted, because it is not seen clearly their injures. In our times, it is assumed that to control weeds is important. Therefore herbicide applied areas and amount of used herbicide are increased more and more. In this study, it was aimed to determine the distribution of droplet, residual, effect of herbicide and aircraft work capacity for applying liquid on weeds surfaces. This experiment carried out on the corn field located in the Çukurova Agriculture Administration. Researchers suggested that to control post-emergence weeds must be made in the term which weeds have 2-6 leaves in it. Application was made in this terms. In this research, a Cessna Ag Truck aircraft, which has got 69 unit D10-45 cone nozzle set; and 4.67 L/da of application rate, was used, Before the applications, the flowrate of nozzles, speed of aircraft and other calibration values were measured. The meteorological values measured during the application. Using metearogical values, air stability ratio was 10.06 and distribution coefficient was 2.60 were calculated. By using physical droplet analysis, droplet distribition was determined using water sensitive papers, which were set as horizantal surfaces tables that were set between corn rows. The stain diameters on the water sensitive papers were measured by the micrometer mieroscobe. By developed formula, stain diameters were78 changed to actual diameters. NMD, VMD, MMD and CH, which are characteristic value of droplet spectrum, were calculated with actual diameters. VMD value was calculated as 267.30 urn. Droplet density was determinated to distribution widlh and swath width as 25.95 droplets/cm? and as 28.40 droplets/cm2, respectively. The distribution homogenity of the droplets were controlled by the coefficent at variation (CV %). They were calculated to distribution width and swath width as 27.13 % and as 22.50 % respectively. Residuel was determinated by used fluorometric methods. Therefore fluorometer called Turner 111.000 with filter was used. BSF, methyl alcohol and herbicide (Basagran) was added in appliying liquid. Similar liquid of applications were done in laboratory and fluorometer was calibrated before trial. Samplings were done on weeds surfaces and filtered papers which were set to three sides of corn. Fluorescein obtained from sampling surfaces was taken to the test tubes and the relative fluorometric readings were made Cu ( pgAnL) were calculated for this Fu (%) reading and residue amount Gp (uL/cm.2) were found to the per unit. The average residual amount values on weeds surfaces and filtered papers were found for distribution width as 12.35 uL/cm2.10 and 8.55 uL/cm2.10“2. For swath width, as 13.68 uL/cm2.10”2 and 11.35 uL/cm2.10"2, respectively. The distribution level of residue amount was controlled by the coefficent of variation. They were found on disribution width and swath width. The coeffient variation on weeds surfaces were calculated, as 37.36 % and as 28.37 %. For filtered papers were calculated, as 58.38 % and 37.33 %, respectively. The reaching rate to target which on weeds surfaces were, as 29.29 % and on filtered papers were, as 24.30 % for swath width. It was determined to effect herbicide. Broad leaved weeds were affected79 more than 90,0 % fer scale of 1-9 EWRS by the herbicide in plot area. In addition, it was not found any phytotoxite on corn. In this study, they were calculated that the sorti time was 20 min. and the work capacity was 300 da/h of Cessna Ag Track aircraft. T.O. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASVGH BMtlİ