Organize piyasalarda işlem gören finansal türev araçların incelenmesi ve Türkiye'deki uygulamaları
Analysis of the derivative products traded in organized markets and application of derivative products in Turkiye
- Tez No: 277356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ERGİNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez ile, organize piyasalarda işlem gören türev ürünlerden vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmelerinin incelenmesi hedeflenmiştir. İnceleme gerçekleştiriken her bir ürüne yönelik kavramlar, alt ürünler, özellikler ve uygulanan stratejilere yer verilecektir. Dünya ve Türkiye vadeli işlem piyasası istatistikleri ile değerlendirip, Türkiye vadeli işlemler piyasasını diğer gelişmiş piyasalar seviyesinde bir hacme ulaştırabilmek için ne gibi çalışmaların yapılması ve hangi ürünlerin işleme açılmasının uygun olduğu tartışılacaktır.Anahtar kelimeler : Vadeli işlem sözleşmesi, Opsiyon sözleşmesi, Türev ürün.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is analyzing option and futures contracts traded in the organized exchanges. The terminology, sub-products, features and applied strategies in relation to each product has been mentioned in this analysis. The discussion in this thesis will focus on evaluation of Turkish derivatives exchange and the derivative exchanges around the world by taking into consideration their statistical results and pointing out the studies to be made and possible new products to be traded in order to improve the trading volume of Turkish Derivatives Exchange.Keywords : Futures contracts, Option contracts, Derivative.